Duże zmiany u Zacheusza. Ośrodek czeka generalny remont
2018-07-05 13:08:53(ost. akt: 2018-07-05 13:15:00)
Ośrodek pomocy młodzieży uzależnionej „Dom Zacheusza” czekają duże zmiany. Niebawem ruszy rozbudowa placówki i powstaną m.in. dodatkowe gabinety do terapii indywidualnej i grupowej, przybędzie pokoi dla podopiecznych.
Misją Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan Domu Zacheusza jest niesienie pomocy terapeutycznej i psychologicznej, socjalnej i moralnej osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej (rodzinom, dzieciom, młodzieży i osobom starszym), w szczególności osobom uzależnionym od środków zmieniających świadomość, narażonym na przemoc i agresję oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Ośrodek, który działa w Elblągu przy ul. Królewieckiej, od lat starał się o środki na gruntowny remont i rozbudowę swojej siedziby. Na początku 2018 roku, dzięki unijnemu dofinansowaniu (ponad 2,6 mln zł) i środkom przekazanym z budżetu miasta (1,15 mln zł) długo wyczekiwana modernizacja będzie mogła ruszyć.
Rozbudowa Domu Zacheusza jest potrzebna choćby dlatego, by zmniejszyć kolejki do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży i poradni uzależnień od substancji psychoaktywnych, które tam działają. Pracownicy placówki chcieliby także pomagać młodzieży autystycznej i z zespołem Aspergera.
— 15 lat temu, gdy ośrodek powstał, udzieliliśmy pomocy ok. 200 dzieci w ciągu roku. Dziś rocznie przyjmujemy ich ponad tysiąc. Wiąże się to z tym, że w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci już od wczesnych lat ma coraz więcej różnych zaburzeń,od genetycznych, przez społeczne, skończywszy na wychowawczych czy wychowawczych — mówi ksiądz Edward Rysztowski, szef Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego w Elblągu, który prowadzi ośrodek.
Remont Domu Zacheusza wykona elbląska firma Przemysłówka. W ramach inwestycji powstaną nowe gabinety do terapii (zarówno indywidualnej jak i grupowej), sala bilansowa, sala do zajęć sensorycznych, pokoje wychowanków. Ośrodek zostanie także podłączony do miejskiej sieci szerokopasmowej, zostaną wykonane odpowiednie instalacje, zamontowana winda, przebudowany węzeł cieplny. Powstaną też nowe miejsca postojowe, z których będą mogli korzystać także pacjenci pobliskiego szpitala wojewódzkiego, a cały ośrodek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
— Przewidujemy, że dzięki modernizacji bardzo poprawią się także warunki bytowe dzieci i młodzieży przyjmowanych do naszego ośrodka stacjonarnego. Tu dysponujemy 28 miejscami. Teraz dzieciaki mieszkają w 6-8 osobowych pokojach, a po remoncie przeniosą się do pomieszczeń 4 osobowych. Zwiększy się także dostępność do łazienek. Dziś w ośrodku 20 chłopców musi korzystać z jednej toalety. To naprawdę za mało — dodaje ks. Rysztowski.
Po remoncie zwiększy się także kadra ośrodka. Planuje się tu dodatkowo zatrudnić jednego psychiatrę, trzech psychologów i dwóch terapeutów.
Prace remontowe potrwają do końca października 2019 roku.
Prace remontowe potrwają do końca października 2019 roku.
— To dla nas duże wyzwanie, ale inwestycja zapowiada się na ciekawą. Obecnie kończymy remont SOR-u w szpitalu wojewódzkim w Elblągu, więc właściwie przenosimy się jedynie na drugą stronę ulicy — mówi Antoni Klecha z firmy Przemysłówka. — Temat niełatwy, ale sprostamy temu wyzwaniu i będziemy się starali wykonać inwestycję w terminie.
as
as
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
miła ela #2531248 | 213.241.*.* 5 lip 2018 13:50
Niech Rydzyk da i kśieża mają z czego dac (emerytki codziennie donosza koperty )a to idzie na utrzymanie kochanek i samochodów a do tego jeszcze wynajmuja kamienice i nie płaca podatków a nie miasto!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz