Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Radni chcą uruchomienia dla Startu Elbląg 200 tysięcy złotych wsparcia

2018-07-06 15:49:29 (ost. akt: 2018-07-06 15:54:11)
Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Podczas sesji Rady Miejskiej w piątek (6.07) elbląscy radni złożyli wniosek do prezydenta miasta o zabezpieczenie 200 tys. złotych dla klubu Start Elbląg. W czwartek sponsor tytularny elbląskiej drużyny, firma Kram S.A., wycofała się z finansowania klubu.

Zaczęło się od oświadczenia prezesa EKS Kram Start Elbląg Stanisława Tomczyńskiego, który poinformował o trudnej sytuacji finansowej klubu. Drużynie do zamknięcia budżetu klubu, który pozwoli na start w zbliżających się rozgrywkach PGNiG Superligi, brakuje 200 tys. zł. Prezes wskazywał też, że prezydent Elbląga nie chce uruchomić dodatkowych środków na wsparcie żeńskiej drużyny piłki ręcznej.

Prezydent Witold Wróblewski nie pozostał dłużny i zarzucił klubowi nieudolność w prowadzeniu finansów. Po tym oświadczenia zaczęły sypać się jak z rękawa: z oficjalnym pismem wystąpiła Rada Sponsorów Startu, a w czwartek (5.07) oświadczenie wydał prezes Zbigniew Przybysz, prezes Kramu, w którym ogłosił, że w związku z wypowiedzią prezydenta wycofuje się ze sponsorowania drużyny i finansowania klubu.

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej radny Rafał Traks (PiS) zaapelował, by złożyć wniosek do prezydenta Wróblewskiego o wygospodarowanie w budżecie miasta 200 tys. zł na wsparcie finansowe klubu.

— W Lublinie miasto dotuje tamtejszy klub kwotą 2,5 mln złotych rocznie, U nas miasto, wliczając w to kwoty ze spółek miejskich, przekaże w tym roku 891 tysięcy złotych. Udostępnianie hali bezpłatnie to żadna nowość, w innych miastach też tak jest — mówił Rafał Traks. — Uważam, że miasto powinno inwestować w Start. To klub z tradycjami, dwukrotny mistrz kraju.

W piątek na sesji pojawiła się także grupa kibiców Startu, którzy przynieśli ze sobą czarny transparent z napisem "Ś.P. (??) EKS Start Elbląg 1958-2018 pogrążani w żałobie kibice".

— Jesteśmy z klubem na dobre i na złe. Sytuacja jest niewesoła, nie do końca się żegnamy bo w naszym haśle są znaki zapytania. Jesteśmy rozgoryczeni wydarzeniami na linii prezydent - zarząd klubu. My tylko chcemy, żeby klub dalej istniał — mówił Przemysław Cegielski z Klubu Kibica Startu Elbląg.

Ostatecznie głosami 21 radnych, wniosek do prezydenta o dofinansowanie dla Startu Elbląg został przyjęty. Teraz musi go rozważyć Witold Wróblewski. Włodarza miasta nie było dziś jednak na sesji. Pojechał do Olsztyna na zaplanowane wcześniej spotkanie z marszałkiem w sprawie kolejnych umów o unijne dofinansowanie.
as


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. qwas #2532536 | 94.254.*.* 7 lip 2018 21:27

  Czy sponsor wypełnił warunki umowy czy niedoszacowano koszty

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hehehe #2532468 | 77.253.*.* 7 lip 2018 17:23

  Zadanie dla pis miszcza matematyki. MIasto Elbląg dysponuje budżetem 611 mln zł, miasto Lublin 2,21 mld zł. Miasta dotują swoje kluby odpowiednio kwotami: Elbląg 891 tys. zł, Lublin 2,5 mln zł. Które miasto wydaje procentowo więcej na swój klub?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Yuki #2532060 | 83.20.*.* 6 lip 2018 18:41

  Co ty porównujesz Traks Lublin 300 tysiecy do Elblaga około 120 tys.Cop to znaczy że miasto musi.Musi kuzwa to na rusi a w Polsce jak sie chce cwaniaku z miodem w uszach.Masz kase to sponsoruj, a nie sie lansujesz jak ta drewniana krowa w Starym Polu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz