Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Wszystkie ręce na pokład. Start Elbląg prosi sympatyków żeńskiego szczypiorniaka o wsparcie finansowe

2018-07-09 12:21:36 (ost. akt: 2018-07-09 12:30:03)
Kram Start Elbląg

Kram Start Elbląg

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Startowi Elbląg grozi wycofanie z rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet. Powodem są kłopoty finansowe, w jakich znalazł się klub. Władze klubu proszą wszystkich kibiców i sympatyków żeńskiego szczypiorniaka o pomoc. Na platformie crowdfundingowej została dziś ogłoszona zbiórka pieniędzy dla elbląskiej drużyny.

Elbląski Klub Sportowy Start przed sezonem 2018/19 PGNiG Superligi Piłki Ręcznej Kobiet znalazł się w trudniej sytuacji finansowej. Jak wskazywał Stanisław Tomczyński, prezes Startu, do zamknięcia budżetu klubu, który pozwoli na wystartowanie w zbliżających się rozgrywkach PGNiG Superligi, brakuje 200 tys. zł. Do tej sytuacji miała przyczynić się m.in. decyzja jednego z większych sponsorów klubu - Grupy Energa o wycofaniu się ze sponsorowania. Klub stracił także finansowe wsparcie sponsora tytularnego, pasłęckiej firmy Kram.

W tej sytuacji, najpierw prezes klubu, a potem elbląscy radni zwrócili się do Prezydenta Elbląga o wygospodarowanie w budżecie miasta brakujących 200 tys. zł dla klubu. Na razie jednak władze klubu nie zasypiają gruszek w popiele i potrzebne pieniądze próbują zebrać na własną rękę. Na platformie crowdfundingowej w poniedziałek (9.07) została ogłoszona zbiórka pieniędzy.

— Po raz pierwszy w naszej historii postanowiliśmy sięgnąć po najnowsze rozwiązania w otrzymaniu wsparcia w zbiórce 200 tysięcy złotych, która pozwoli na zamknięcie budżetu klubu. Szukamy wsparcia wśród naszych kibiców i wszystkich sympatyków piłki ręcznej. Środki, które zebraliśmy od miasta oraz sponsorów nie są wystarczające do zamknięcia budżetu klubu na sezon 2018/19. Liczymy jednak na to, że uda nam się wystartować w rozgrywkach i przyszły sezon będzie wyjątkowy i bardzo emocjonujący. Stąd nasza prośba i propozycja zbiórki wśród naszych fanów — mówi Łukasz Kuliński, dyrektor klubu EKS Start Elbląg.

Akcja została otagowana hasłem #MocnoStartElblag.W zamian za wpłaty klub przygotował liczne gadżety dla darczyńców. "EKS Start Elbląg jest wspierany przez liczną grupę kibiców. Sympatycy naszego klubu potrafią stworzyć niesamowitą atmosferę na hali i wesprzeć dopingiem zawodniczki. Wielokrotnie prezentowali także efektowne oprawy. Kibice Startu nie skupiają się tylko na dopingu podczas meczów domowych. Praktycznie na każdym meczu wyjazdowym melduje się delegacja Elbląskiego Klubu Kibica. Fani naszego zespołu zaliczyli także dalekie wyjazdy z drużyną na mecze w europejskich pucharach." - piszą władze klubu na stronie projektu #MocnoStartElblag, który ma się zakończyć 31 sierpnia br.

Na razie nie wiadomo, czy prezydent miasta zdecyduje się dokonać przesunięć w budżecie, które pozwoliłyby na wygospodarowanie 200 tys. zł na finansowe wsparcie Startu. Jak przekazał Łukasz Kuliński, jutro w tej sprawie władze klubu chciałyby się spotkać z urzędnikami z Departamentu Sportu. Tymczasem prezydent Elbląga Witold Wróblewski wielokrotnie wskazywał, że Start jest najbardziej hojnie obdarowywanym klubem w Elblągu.

— Od samorządu pochodzi 75 proc. środków na funkcjonowanie klubu. W 2018 r. przekazaliśmy klubowi 1 165 tys. zł. Składa się na to 655 tys. z dotacji z budżetu, w tym 105 tys. zł., które na wniosek klubu przekazaliśmy dodatkowo. 236 tysięcy przekazane zostało także przez spółki miejskie. Klub pobrał także 150 tys. zł jako przychód ze sprzedaży karnetów. Dodatkowo klub nie płaci też za korzystanie z bazy sportowej, a to niebagatelna kwota, bo 124 tys. złotych rocznie — podkreślał na konferencji w ubiegłym tygodniu i wskazywał, że za złą politykę finansową odpowiadają władze klubu.

EKS Start Elbląg powstał w 1953 roku i wielokrotnie uczestniczył w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej z wieloma sukcesami w postaci medali Mistrzostw Polski. Piłkarki Startu reprezentowały Elbląg także w europejskich pucharach.

Osiągnięcia klubu:
Mistrzostwo Polski – 1993, 1994
Wicemistrzostwo Polski – 1991, 1997
Brązowy medal Mistrzostw Polski 1993, 1998, 1999, 2000, 2017
Puchar Polski – 1993, 1994, 1999
Srebrny Medal Pucharu Polski – 2005, 2017
Występy w europejskich pucharach:
Puchar Europy – 1994/95, 1995/96
Challenge Cup – 2016/2017, 2017/2018
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB