Czwartek, 19 września 2019. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Obchody rocznicy zbrodni wołyńskiej

2018-07-10 13:37:25 (ost. akt: 2018-07-10 13:43:26)
Flaga, bieg

Flaga, bieg

W środę (11.07) odbędą się obchody 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej o godz. 12 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego (Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego).

Uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej pt. "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary". Początek o godz. 12.

Program: odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Wojskową z Elbląga, przemówienia okolicznościowe z udziałem dwóch osób ocalonych na Wołyniu, apel pamięci i salwa honorowa, składanie kwiatów.

O godz. 18 w Katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Wołynia, którą odprawi biskup elbląski Jacek Jezierski.
Informacja UM w Elblągu

Rzeź wołyńska– ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich (przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej) wobec mniejszości polskiej[9] byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB