Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Hangar spełni marzenia Aeroklubu Elbląskiego

2018-07-11 11:38:12 (ost. akt: 2018-07-11 11:40:38)
 Aeroklub Elbląski

Aeroklub Elbląski

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od lat władze Aeroklubu Elbląskiego marzą o rozbudowie swojej bazy. Na rodzimym lotnisku potrzeba m.in. utwardzonego pasa startowego i nowej infrastruktury okołolotniczej. To drugie marzenie właśnie się spełniło. Elbląscy radni zdecydowali się przekazać aeroklubowi hangar przy ul. Lotniczej.

Miasto jest właścicielem działki na ul. Lotniczej, na której znajdują się obiekty z początku XX wieku: budynek koszarowy, garaż, hala sportowa oraz hangar o pow. ponad 1,8 tys. mkw. wybudowany w 1930 roku. W obrębie tego terenu swoją działalność szkoleniową prowadzi też Aeroklub Elbląski. To tutaj organizowane są m.in. nieodpłatne zajęcia modelarskie dla dzieci i młodzieży, festyny i dni otwarte dla rodzin z Elbląga i okolic a także zawody sportowe.

— Gwarantem rozwoju naszego aeroklubu będą szkolenia młodych ludzi, szczególnie na szybowcach i samolotach. W tym roku wyszkoliliśmy już podstawową grupę kilku młodych pilotów szybowcowych — mówił Jacek Sobolewski, od lipca 2016 roku dyrektor Aeroklubu Elbląskiego

Jednostka chce się jednak nadal rozwijać. Cztery lata temu miasto rozpoczęło plany połączenia komunikacyjnego pomiędzy ul. Akacjową, a terenami powojskowymi przy ul. Lotniczej. Władze aeroklubu wydały zgodę na zajęcie części lotniska pod drogę publiczną, a w 2016 roku, w ramach rozliczenia zawnioskowały do miasta o przejęcie części hangarowej, w której miały powstać m.in. biura aeroklubu a także baza gastronomiczna i pokoje dla pilotów i zawodników lotniczych.

Teraz marzenie i poszerzeniu bazy ma się ziścić.
— Aeroklub Elbląski posiada status organizacji pożytku publicznego, której podstawowym celem jest szkolenie lotnicze dzieci i młodzieży, a także propagowanie myśli historycznej lotnictwa. Nowe władze aeroklubu z wielkim zaangażowaniem chcą rozwijać klub — mówił podczas sesji Marek Pruszak (PiS), Przewodniczący Rady Miejskiej.

Ostatecznie radni jednogłośnie zdecydowali się na oddanie hangaru aeroklubowi w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat. Pozwoli to na stworzenie swoistego centrum małej awiacji z nowoczesnym zapleczem techniczno-szkoleniowym oraz umożliwi aktywny wypoczynek żołnierzy stacjonujących w Elblągu, w ramach Flanki Wschodniej NATO. A w ramach organizacji pożytku publicznego Aeroklub Elbląski zamierza prowadzić i rozwijać działalność jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom, którym stali się na początku 2018 roku.

Przypomnijmy, że na początku czerwca br., na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego wylądowało czternaście lekkich samolotów, których załogi uczestniczyły w X Warmińsko-Mazurskim Lotniczym Rajdzie. Impreza była okazją, do promowania w województwie warmińsko-mazurskim lotniczej turystyki.

— Chcemy pokazać, że Warmia i Mazury są dostępne lotniczo, są tutaj lotniska i lądowiska. Elbląg jest najważniejszym z punktów tej imprezy. Nie jest to nasz pierwszy pobyt w tym mieście, ale zawsze z przyjemnością powracamy do Elbląga. Działa tutaj aeroklub z pięknymi tradycjami — mówił wtedy Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklub Krainy Jezior, który był organizatorem rajdu.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pilot #2535418 | 46.215.*.* 13 lip 2018 07:34

    Kiedyś z tego hangaru nasz aeroklub korzystał.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. w1 #2535268 | 95.171.*.* 12 lip 2018 20:14

    Bogate miasto z długami. Ja też poproszę hangar.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz