Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

W Pasłęku, jak w uzdrowisku. Jeszcze w sierpniu stanie tu solankowa tężnia

2018-07-17 10:58:34 (ost. akt: 2018-07-17 11:05:41)
Widok na Park Ekologiczny, tu stanie tężnia solankowa

Widok na Park Ekologiczny, tu stanie tężnia solankowa

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłeku

Jeszcze tego lata w Parku Ekologicznym im. Stanisława Pankalli powstanie tężnia solankowa. Bogata w jod, brom, wapń, magnez, potas, czy sód lecznicza mgiełka wykorzystywana jest w leczeniu, między innymi górnych dróg oddechowych.

W sierpniu tego roku w Parku Ekologicznym im. Stanisław Pankalli w Pasłęku (przy arboretum) wybudowana zostanie tężnia solankowa. Gmina Pasłęk podpisała już umowę z wykonawcą tej inwestycji. Będzie ona kosztowała 50 tys. zł. Z tężni mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać za darmo. Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to znana od wielu lat forma haloterapii. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem.

Minerały w nim zawarte wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Bogata w w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, czy sód lecznicza mgiełka wykorzystywana jest w profilaktyce i leczeniu, między innymi: zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, czy nerwicy.

— Sekret tężni leczniczej kryje się w jej konstrukcji. Jest ona zbudowana z drzewa iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. Drewniane wnętrze tężni wypełnione zostanie starannie dobranymi gałązkami tarniny, które zostaną ułożone kaskadowo. W nich będzie znajdowała się zraszająca instalacja hydrauliczna, rozprowadzająca odpowiednio dobraną solankę. W tężni wytwarza się aerozol bogaty w gamę cennych mikroelementów— wyjaśnia Piotr Szczepkowski kierownik Referatu Edukacji, Promocji i Rozwoju Gminy w Urzędzie Miejskim w Pasłęku.

Godzinna terapia w tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

— Jednorazowo z tężni będzie mogło korzystać około 20 osób. Ta inwestycja świetnie się wpisuje w ideę Parku Ekologicznego, który jest świetnym miejscem do rekreacji — mówi Jerzy Przedpełski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pasłęku, administratora parku.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nic #2538791 | 87.205.*.* 18 lip 2018 13:06

  To nie ma nic wspólnego z ideą parku ekologicznego. Rozwaloną dawno temu. Dziś tężnia, za rok martwe drzewa i inne rośliny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Elb123 #2538554 | 93.105.*.* 18 lip 2018 05:48

  Przynajmniej w Pasłęku ludzie myślą,bo w Elblągu w parku Dolinka wybudowano sralnie -bubel dla psów ...za 100 tys...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #2538208 | 185.167.*.* 17 lip 2018 17:58

  może w końcu, park ekologiczny zacznie go przypominać, bo w obecnej chwili to jakaś porażka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz