środa, 19 czerwca 2019. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Pomnik marszałka Piłsudskiego w Rychlikach już gotowy

2018-07-24 09:16:56 (ost. akt: 2018-07-24 09:32:28)
Pomnik marszałka Piłsudskiego

Pomnik marszałka Piłsudskiego

Autor zdjęcia: arch. DE

W Rychlikach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał przy tamtejszym urzędzie gminy.

W Rychlikach przy Urzędzie Gminy powstał skwer, na którym stanął cokół z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 29. lipca, podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzedzi je msza w koście parafialnym w Rychlikach o godz. 11. O godz.14 rozpocznie się festyn przy miejscowym Orliku, w programie m.in. atrakcje dla dzieci.

Jak powiedział nam Henryk Kiejdo, wójt gminy Rychliki, budowa skweru, a na nim popiersia marszałka Piłsudskiego, wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

— To wybitna postać w dziejach historii Polski i należy dbać o pamięć oraz upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń związanych z postacią Józefa Piłsudskiego — powiedział nam w kwietniu br. wójt Henryk Kiejdo.

Popiersie (około 60 cm) marszałka Józefa Piłsudskiego wykonał artysta plastyk. Stanęło ono na cokole (około 170 cm) w północno-zachodniej części skweru.

— Celem budowy skweru jest utworzenie odpowiedniego miejsca, stanowiącego materialne świadectwo kluczowego wydarzenia w dziejach historii Polski, tj. odzyskania niepodległości, którego najlepszym odzwierciedleniem jest postać J. Piłsudskiego — informuje Urząd Gminy Rychliki. — Budowa trwałego miejsca upamiętniania przyczyni się do wpierania działań edukacyjnych tj. popularyzowania i upowszechniania wiedzy na temat wydarzeń związanych z postacią J. Piłsudskiego, ale także zaangażowania w opiekę nad tym miejscem lokalną społeczność. Budowa skweru z pomnikiem przyczyni się również do uzyskania przestrzeni formalnej dla uroczystości, podniesienia standardu, atrakcyjności i jakości rewitalizowanej przestrzeni publicznej służącej zwiększeniu świadomości obywatelskiej i budowaniu postaw patriotycznych.
daw
Skwer w Rychlikach

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mysia w Rychlikach #2550010 | 79.163.*.* 5 sie 2018 20:54

  "Mysia w Rychlikach. Dlaczego ? - Bo za PRL-u przy ul. Mysiej w stolicy znajdowała się Główna Cenzura. Dzisiaj Urząd Gminy w Rychlikach, jako jedyny w regionie, prowadzi stronę internetową, na której komentarze zostały skasowane. Na tym polega "demokracja i sanacja" wg Marszałka J. Piłsudskiego w Rychlikach. Brawo Panie Wójcie !!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wot #2542601 | 83.9.*.* 24 lip 2018 14:40

   Jeśli nadal rządzić będzie PiS, a prezes Kaczyński trafi już do - chciałem napisać do nieba, ale zawahałem się - jego pomniki będą w każdej pipidówce.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec #2542559 | 5.172.*.* 24 lip 2018 13:40

   "Należy dbać o pamięć oraz upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń związanych z postacią Józefa Piłsudskiego" No to zadbajmy, w 1926, Piłsudski przeprowadził zamach stanu na legalnie wybrany rząd i wprowadził rządy autorytarne.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ghyggg #2542502 | 188.146.*.* 24 lip 2018 12:08

   Gratulacje! Wystawiacie pomnik twórcy pierwszego obozu koncentracyjnego w europie dla Polaków w Berezie Kartuskiej!!! Precz z Piłsudskim i sanacją!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz