Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

W Pasłęku czekają na pomysły mieszkańców

2018-07-28 18:00:00 (ost. akt: 2018-07-27 12:55:49)
Z obywatelskich pieniędzy powstała między innymi baza rekreacyjna w Aniołowie. Na zdjęciu sołtys Zbigniew Cieśla na miejscu jej budowy

Z obywatelskich pieniędzy powstała między innymi baza rekreacyjna w Aniołowie. Na zdjęciu sołtys Zbigniew Cieśla na miejscu jej budowy

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłęku

Od poniedziałku (30.07) w Pasłęku rozpocznie się przyjmowanie wniosków do obywatelskiego budżetu na 2019 rok. Mieszkańcy będą mieli łącznie do wydania 400 tys. zł, ale koszt pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł

Swoje propozycje mieszkańcy mogą zgłaszać do 7 września włącznie. W tym roku mieszkańcy Pasłęka i wsi położonych na terenie tej gminy mają do wydania 400 tys. zł.

— Na projekty zlokalizowane na terenie miasta przeznaczamy 252 tys zł, na projekty z terenów wiejskich kwotę 148 tys. zł. Koszt pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł. Projekt musi mieć charakter inwestycji i powinien dotyczyć zadań własnych gminy Pasłęk — informuje burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski.

Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego musi mieć też poparcie poświadczone podpisami mieszkańców: 12 podpisów pasłęczan w przypadku projektu miejskiego oraz 7 podpisów w przypadku projektu z innych miejscowości gminy.
To będzie już szósta edycja budżetu obywatelskiego w Pasłęku. Do tej pory z budżetu obywatelskiego wybudowano między innymi drogę osiedlową w Nowych Kusach, place zabaw przy przedszkolach nr 1 i 2 oraz przy Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku, a także mały stadion w Dargowie. Dzięki obywatelskim pieniądzom działkowicze z ogrodów Konwalia i Promyk mają wodę, przebudowana została ulica Polna, a przy Szkole Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej powstało nowe boisko.

W ubiegłym roku mieszkańcy mieli łącznie do wydania 300 tys. zł., oddali na projekty 6519 głosów. Z terenu gminy najwięcej głosów (829) otrzymała budowa bazy sportowo-rekreacyjnej w Aniołowie. Baza, której budowa zakończyła się 13 lipca, będzie służyła zawodnikom miejscowego klubu piłkarskiego Pogrom Aniołowo, organizacjom współpracującym z klubem, kibicom oraz dzieciom i młodzieży z pobliskich szkół. Zły stan boiska w Aniołowie wykluczał do tej pory rozgrywanie na nim ligowych meczów. Drugie miejsce w ubiegłym roku zdobył pomysł budowy placu zabaw w Rogowie (254). W Pasłęku najwięcej mieszkańców głosowało na utwardzenie placu przy budynku nr 8 przy Placu Grunwaldzkim (1411 głosów).

— Zapraszam wszystkich mieszkańców oraz organizacje społeczne do składania propozycji projektów i zadań do budżetu obywatelskiego na 2019 rok — zachęca burmistrz Wiesław Śniecikowski.

Informacje, jak poprawnie to zrobić, znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Pasłęka (www.paslek.pl). Na tę stronę trafią również opisy projektów, które przejdą regulaminową weryfikację.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB