Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Patriotyczny koncert w Bażantarni

2018-07-30 10:47:12 (ost. akt: 2018-07-30 10:53:05)

Autor zdjęcia: arch. ETK

„Z wiatrem…” to tytuł najbliższego koncertu „XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018”. Tym razem Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na szczególny koncert, bo sierpień to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Początek koncertu o godz. 17, niedziela 5.08

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas zginął mając zaledwie 23 lata. Uznany powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji zostawił po sobie wiersze. W czasie okupacji wydał 4 tomiki: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942), „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i składankę „Śpiew z pożogi” (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie, w „Pieśni niepodległej” (1942) i „Słowie prawdziwym” (1942).

Zachowały się prawie wszystkie jego utwory: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań; zachowało się również kilkaset rysunków i grafik. Jego wiersze śpiewała Ewa Demarczyk, Michał Bajor czy Janusz Radek. W najbliższą niedzielę wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wysłuchamy w interpretacji Sławomira Zygmunta – muzyka, producenta i dziennikarza.

Artysta w przeszłości związany ze słynnym warszawskim klubem „Hybrydy”. Autor siedmiu płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Ballada o Kazimierzu Dolnym", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim", „Z wiatrem”, "Dokąd idziesz? Do słońca"), dwóch kaset magnetofonowych MC: „Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść - wiatr". Jego utwory znalazły się także na płytach: LP "Dla bliskich i dalekich" oraz CD "Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany".

Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), książek: "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", który zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania, oraz „Spotkania z...” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. z Grażyną Szapołowską, Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze).

Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy, „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", miał premierę w Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 sierpnia 2017 roku Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W trakcie koncertu artysta zaprezentuje utwory z płyty zatytułowanej „Z wiatrem”, gdzie znajduje się 17 wierszy wojennego wieszcza z przepiękną własną muzyką. Usłyszymy m.in. wiersze: „Mazowsze”, „Biała magia”, „O Barbaro” czy „Elegia o chłopcu polskim”. Z programem "Z wiatrem" w 2017 roku Sławomir Zygmunt zawędrował na Litwę, gdzie zagrał 6 koncertów fantastycznie odebranych zarówno przez Polonię jak i przez Litwinów.
W elbląskiej Bażantarni wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Krzysztof Domański – gitara.
Informacja ETK

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anty lewak #2545774 | 109.241.*.* 30 lip 2018 10:58

    Polecam książkę: Nazistowskie korzenie UE.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz