Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Parada i festiwal orkiestr dętych w Pasłęku

2018-08-04 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-03 10:38:25)
Orkiestra Dęta OSP z Zielonki Pasłęckiej

Orkiestra Dęta OSP z Zielonki Pasłęckiej

Autor zdjęcia: arch. orkiestry

W niedzielę (5.08) odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych. Będziemy mogli posłuchać m.in. Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej. Szczególnie ciekawie zapowiada się przemarsz paradny orkiestr ulicami miasta.

W najbliższą niedzielę w Pasłęku odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych.

— Wystąpią na nim orkiestry z Zielonki Pasłęckiej, Nowego Stawu i Pilnika (gmina Lidzbark Warmiński). Początek koncertów o godz. 15 — informuje Pasłęcki Ośrodek Kultury.

Szczególnie ciekawie zapowiada się parada orkiestr ulicami Pasłęka do sceny głównej na Placu 1000-lecia. Muzycy przejdą trasą: ul. Ogrodowa, Kopernika i Jagiełły. Początek parady o godz. 14.30.
Na festiwalu będziemy mogli posłuchać m.in. Orkiestry z Zielonki Pasłęckiej, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 90-lecia.
Historia orkiestry z Zielonki Pasłęckiej rozpoczęła się na początku dwudziestego wieku, a jej dzieje są związane z losem Polaków zamieszkałych we wsi Ulaniki. Tam powołano pierwszą orkiestrę dętą pod kierunkiem Bazylego Sawczuka.

Orkiestra działała do 1944 r. W 1945 r. mieszkańcy wsi przybyli do Zielonki Pasłęckiej i tutaj osiedlili się. Tutaj postanowiono reaktywować działalność orkiestry. Na jej bazie zorganizowano w Pasłęku przy Powiatowej Komendzie „Służba Polsce” orkiestrę Straży Pożarnej. Równocześnie powiększono i odmłodzono stan osobowy jej zespołu. W 1955 r. działalność zespołu zawieszono, bo większość młodych mężczyzn została wcielona do wojska. Po trzech latach przerwy orkiestrę ponownie zorganizował Celestyn Torucki. Kierował orkiestrą nieprzerwanie przez 58 lat, aż do 2015 r.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB