Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Kto wywiezie śmieci elblążan?

2018-08-06 10:44:58 (ost. akt: 2018-08-06 10:48:42)
raport

raport

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jest niemal pewne, że jeszcze w tym roku wywozem części naszych odpadów zajmie się Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które te usługi będzie świadczyło dla miasta z tzw. "wolnej ręki". Takie możliwości daje spółce znowelizowane prawo.

W październiku kończy się umowa na odbiór odpadów z terenu Elbląga. Miasto jest obecnie podzielone na pięć sektorów, z których śmieci odbierają dwie firmy: MPO w konsorcjum z jedną z firm oraz Cleaner.

W tym roku szykuje się jednak mała rewolucja, bo w nowym przetargu o zbieranie śmieci z sektorów 1 (nie pochodzących od mieszkańców), 2 i 5 wprawdzie będą mogły się ubiegać firmy z zewnątrz, ale jest w zasadzie pewne, że pozostałe sektory z góry zostaną oddane pod opiekę Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które powstało w ubiegłym roku na bazie MPO i Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów.

Zlecenie EPKG wywozu naszych odpadów w drodze bezprzetargowej będzie całkowicie legalne, bo w styczniu 2017 roku weszła w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych.

— Zasady działania tzw. ustawy in-house pozwalają spółkom na świadczenie miastu części usług „z wolnej ręki”, bez organizowania przetargów — mówił wtedy prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Miasto już ogłosiło przetarg na odbiór odpadów. Zwycięskie firmy będą zbierały wszystkie śmieci z sektorów 1, 2 i 5: zarówno tych posegregowane, jak i nieselektywne zbieranych oraz wielkogabarytowe, wyprodukowanych przez mieszkańców.

Zadbają także o czystość pojemników na odpady oraz przetransportują śmieci do Zakładu Utylizacji Odpadów. W sektorze pierwszym wykonawca wyłoniony w przetargu będzie zbierał śmieci od firm i przedsiębiorców, a te, które będą pochodziły od mieszkańców zbierze EPGK.

Chętne firmy mają czas na składanie ofert do 4 września. Nowe umowy będą obowiązywały od 1 listopada i zostaną zawarte na dwa lata.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB