środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Elblążanie podzielili się krwią

2018-08-07 12:58:12 (ost. akt: 2018-08-07 13:50:42)
Mobilny punkt poboru krwi stanął na Placu Kazimierza Jagiellończyka

Mobilny punkt poboru krwi stanął na Placu Kazimierza Jagiellończyka

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Na Placu Kazimierza Jagiellończyka stanął we wtorek krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Krew dla chorych oddało trzydzieści osób.

We wtorek odbyła się kolejna akcja oddawania krwi, przygotowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Od rana do godz. 12.30 na Placu Kazimierza Jagiellończyka stał krwiobus, w którym można było oddać krew. Zrobiło to trzydzieści osób.

Jedną z nich był pan Damian z Elbląga.
— Oddaję krew czwarty już raz. Jeśli mogę komuś pomóc w ten sposób, to dlaczego tego nie zrobić? Moja motywacja jest bardzo prosta. To mnie przecież nic nie kosztuje — mówi mężczyzna.
Krew oddało również dwóch elbląskich strażaków.

Krwiobus na Placu Jagiellończyka w Elblągu zagości ponownie 18 września (wtorek). Wystarczy znaleźć około pół godziny, by oddać krew i pomóc w ten sposób chorym. Proces oddawania krwi zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania.

— Dopiero po przejściu badań można oddawać krew, co zajmuje około 10 minut. Po oddaniu krwi jesteśmy proszeni do spędzenia paru chwil w wygodnym fotelu aby odpocząć. W dniu poprzedzającym oddanie krwi trzeba zwiększyć ilość wypijanych płynów, najlepiej wody mineralnej, co najmniej do 1,5 l. Od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje też wodę mineralną do spożycia — informuje RCKIK.

Oddawanie krwi jest procesem bezpiecznym.
— Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego, w związku z czym, nie grozi zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi. Dawcą może zostać: każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o masie ciała przynajmniej 50kg, legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL wraz z adresem zameldowania — informuje RCKIK w Olsztynie.

Jako dawcę krwi dyskwalifikują m.in. choroby układu krążenia, choroby serca, choroby układu oddechowego i choroby zakaźne (żółtaczka), choroby krwi i układu krwiotwórczego.

Obecnie najbardziej potrzebna jest chorym krew grup 0RH+, 0RH- i BRH-.
dawŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB