Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Wielkie zmiany w Galerii EL. Zabytkowy kościół czeka remont

2018-08-14 09:09:51 (ost. akt: 2018-08-14 09:15:19)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Ponad 2,8 mln zł dofinansowania otrzymało Centrum Sztuki Galeria EL na kolejny etap renowacji swojej zabytkowej siedziby. Obecnie placówka szuka inżyniera kontraktu, czyli osoby, która będzie pełniła nadzór nad remontem obiektu.

Siedziba CS Galeria EL mieści się w zabytkowym kościele dominikańskim, którego powstanie datuje się na połowę XIII wieku. Przez wieki świątynia dzielnie znosiła upływ czasu, jednak poważnych zniszczeń doświadczyła w trakcie działań wojennych, zimą 1945 roku. Runęło wtedy sklepienie obu naw, co spowodowało zawalenie się szczytu od strony wschodniej i części zachodniego. Ocalały szczęśliwie: prezbiterium, zakrystia i krużganek wraz z dachami. Zburzone zostały również zachowane do tego czasu budynki klasztorne.

Po wojnie kościół pozostawał, podobnie jak i całe Stare Miasto, w stanie ruiny. W 1959 roku zapadła decyzja o jego odbudowie lecz z powodu braku środków finansowych prace podjęto dopiero na początku lat sześćdziesiątych.

Od tego momentu kościół-galeria naprawiany jest etapami. Właśnie przyszedł czas na kolejny. Wiosną br. Galeria EL otrzymała ponad 2,8 mln zł dofinansowania od marszałka województwa na modernizację swojej siedziby. W ramach prac konserwatorsko-budowlanych zostanie wykonany drenaż, izolacje pionowe i poziome, remont lica murów, remont gotyckich okien oraz remont tynków w prezbiterium.

Pieniądze zostaną wydane także na wyposażenie sali ekspozycyjnej w techniczno-widowiskową infrastrukturę dostosowującą obiekt do pełnienia zadań interdyscyplinarnych, realizację dwóch projektów widowiskowych „światło i dźwięk” dotyczących historii budynku oraz Galerii EL. Część środków pozwoli na organizację trzech edycji festiwali Jazzbląg i Resonances/Wydźwięki. Działaniom w ramach projektu będą towarzyszyć działania promocyjne; publikacja broszury, druk plakatów na bilbordy oraz wystawa outdoorowa.

— Projekt poprzez zachowanie, ochronę i promocję dziedzictwa kulturalnego przyczyni się do utrwalenia wartości zabytkowej siedziby Galerii EL w wachlarzu oferty klasowych produktów turystycznych regionu i miasta. Zbudowana zostanie nowa oferta programowa, edukacyjna oraz turystyczna dostosowana do współczesnego odbiorcy kultury. Szacujemy, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych i unikalnych w regionie technologii Galeria EL zyska możliwość przyciągania nowych odbiorców kultury, co przekładać się będzie na wzrost popytu na oferowane usługi. Tym samym wykorzystana zostanie szansa na budowę atrakcyjnego produktu turystyki kulturalnej na skalę ponadregionalną. Zakres działań opisanych w zadaniu został sformułowany w oparciu o analizę i diagnozę potrzeb interesariuszy — mówią pracownicy galerii.

Całość prac pochłonie 4,1 mln zł. Obecnie Galeria EL szuka inżyniera kontraktu, czyli osoby która będzie pełniła nadzór nad remontem obiektu. Chętni swoje oferty mogą zgłaszać do 22 sierpnia. Remont Galerii EL ma potrwać do 2020 roku.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB