Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Święci z kapliczek trafią do Internetu

2018-08-18 16:00:00 (ost. akt: 2018-08-17 14:36:20)

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

Często nie mają części rąk lub nóg, są zdeformowane, a oryginalnych kolorów trudno się doszukać, ale są wyjątkowe – stworzone przez amatorów, których wiara bywała większa niż umiejętności.

To rzeźby ludowe, kiedyś stawiane w przydrożnych kapliczkach, dziś wiele z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a teraz, również w wersji cyfrowej, na stronie cyfrowewm.pl.
Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, rozpoczęła współpracę z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie nad digitalizacją rzeźb ludowych już w zeszłym roku. Zdigitalizowano wówczas pięć rzeźb, które właśnie publikowane są na stronie cyfrowewm.pl.

— To wizerunki Św. Antoniego, św. Jana Nepomucena, Madonny z Dzieciątkiem, Chrystusa Zmartwychwstałego, a także Pieta — mówi Angelika Rejs z Muzeum Warmii i Mazur. — Rzeźby te były tworzone w celu eksponowania ich w warmińskich kapliczkach, to stamtąd trafiły do zbiorów etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur.

Po zeszłorocznym projekcie, przyszedł czas na kolejny pt. „Święci z warmińskich kapliczek dziedzictwem kulturowym regionu. Konserwacja drewnianej rzeźby ludowej”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakres prac zaplanowanych przy tym projekcie jest dużo szerszy i zakłada digitalizację rzeźb przed i po konserwacji.
— Zeskanowaliśmy już rzeźby, które są przed konserwacją, poczekamy na ich powrót i wtedy będziemy je ponownie cyfryzować, aby pokazać efekt przed i po — mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. — Udział w tak wyjątkowych przedsięwzięciach i współpraca z kolejnymi muzeami to dla nas ogromne wyróżnienie, cieszymy się, że nasza strona wzbogaca się o ciekawe i różnorodne obiekty.

Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać rzeźby Madonny z Dzieciątkiem, św. Jana Nepomucena oraz Pietę, do końca sierpnia zaprezentowane zostaną kolejne dwie. Cyfrowe wizerunki rzeźb przed i po konserwacji będzie można zobaczyć w przyszłym roku.
red.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB