Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Kolorowe balony znowu pojawią się nad Pasłękiem

2018-08-21 07:15:54 (ost. akt: 2018-08-21 07:25:47)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Już po raz 22. w Pasłęku odbędą się Świętojańskie Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza. Udział w imprezie potwierdziło 15 załóg. Pierwsze loty, na początek treningowe, są zaplanowane na środowy wieczór. Zawody potrwają do niedzieli.

Zawody balonowe to jedna z letnich atrakcji Pasłęka i świetna okazja do promocji całego powiatu elbląskiego. Pierwsze zawody zapoczątkował Bogusław Stankiewicz, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku. W tej miejscowości się urodził, ukończył szkołę podstawową i liceum. Był osobą o wielu talentach i zainteresowaniach, nauczycielem, fotografikiem, majsterkowiczem, hobbystą, działaczem społecznym i sportowym oraz lotnikiem. Z powietrza, latając motolotnią, uwieczniał na fotografiach piękno gminy. Fotografie te zdobiły potem wiele publikacji poświęconych Pasłękowi, były też prezentowane na wystawach.

— Jedną z wielkich pasji Bogusława Stankiewicza było także baloniarstwo. W 1997 r. Pasłęk obchodził swoje 700-lecie. Wymyślił wtedy, że wielką atrakcją uświetniającą ten jubileusz będą zawody balonowe. Inicjatywa spodobała się i przyjęła. Od tego czasu Świętojańskie Zawody Balonowe na trwałe wpisały się w kalendarz imprez sportowych oraz lokalnych wydarzeń. Gdy w 2007 r. Bogusław Stankiewicz niespodziewanie zmarł, stał się patronem tej imprezy. Te zawody odbywają się także ku jego czci — mówi starosta elbląski Maciej Romanowski, od lat bardzo mocno zaangażowany w organizację i promocję zawodów.

Obecnie zawody organizowane są przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miejski w Pasłęku oraz Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku w 22. edycji Świętojańskich Zawodów Balonowych im. Bogusława Stankiewicza weźmie udział 15 załóg między innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska czy z Lublina. Start imprezy już w najbliższą środę o godz. 18. To wtedy pasłęczanie będą mogli podziwiać pierwszy lot treningowy kolorowych balonów nad miastem.

— Oczywiście, jak to przy takim sporcie bywa, wszystko zależy od pogody, ale trzymamy kciuki za sprzyjającą aurę. Dzień później, w czwartek, załogi będą miały wyjątkową okazję zwiedzić Krynicę Morską podczas krótkiej wycieczki. A już w piątek i w sobotę zapraszamy wszystkich do obserwacji porannych i wieczornych lotów. Te pierwsze zaczynać się będą o godz. 6, drugie o godz.18 — mówi Wojciech Polewicz, jeden z koordynatorów zawodów.

Tradycyjnie, uczestnicy zawodów złożą także wiązankę kwiatów na grobie Bogusława Stankiewicza. W sobotę wieczorem na stadionie miejskim przy ul. Kraszewskiego (godz. 18.30) rozpocznie się punkt kulminacyjny imprezy, czyli Lot o Puchar Prezesa Firmy Heops. Ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów nastąpi jeszcze tego samego dnia, o godz. 21. Ostatnie loty treningowe balonów będzie zaś można obserwować jeszcze w niedzielę, od godz. 6.

Zawody balonowe to także okazja dla widzów i obserwatorów tej imprezy, którzy będą mogli oglądać nie tylko balony już w powietrzu, ale także obejrzeć przygotowanie załóg do startu i czynności wykonywane po wylądowaniu balonu. Każda z załóg chętnie pokaże wnętrze balonu i wiklinowy kosz, a także opowie o tym, jak sterować takim kolosem w powietrzu. Będzie majestatycznie i kolorowo, bo loty balonów będą się odbywały w różnych częściach Pasłęka, m.in. w okolicach ulic Ogrodowej i 11 Listopada.
as

• Program zawodów
Środa godz. 18 loty treningowe
Czwartek: całodzienna wycieczka załóg do Krynicy Morskiej
Piątek: godz. 6-8 loty poranne, start ul. 11 Listopada, godz. 18-20 loty wieczorne: rzuty do celu-krzyż, start ul. 11-go Listopada
Sobota: godz. 6-8 loty poranne, start ul. 11-go Listopada, godz. 18 złożenie wiązanki na grobie B. Stankiewicza, godz. 18:30 Lot o Puchar Prezesa Firmy "Heops", start stadion miejski MOSiR, godz. 21 uroczyste zakończenie zawodów balonowych, wręczenie pucharów i nagród
Niedziela: godz. 6-8 loty treningowe, godz. 12 pożegnanie zawodników

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB