Poniedziałek, 25 maja 2020. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Rowerowe pit-stopy, remonty chodników... Co wygra w budżecie obywatelskim?

2018-08-24 10:30:00 (ost. akt: 2018-08-24 11:40:12)
Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu

Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zakończyła się weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków złożonych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego 2019. Już we wrześniu każdy elblążanin w swoim okręgu będzie mógł oddać głos na najbardziej ciekawy pomysł na upiększenie Elbląga.

W tym roku elblążanie złożyli 112 wniosków do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Przez ponad miesiąc specjalna komisja poddawała je weryfikacji.
— Urzędnicy oceniali wnioski pod względem praktycznej możliwości ich realizacji, gospodarności, kwestii formalno-prawnych oraz możliwości finansowych i technicznych. Ostatecznie pozytywnie zaopiniowane zostały 54 projekty inwestycyjne i 15 tzw. małych projektów — mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Jak co roku, duża część złożonych wniosków dotyczy miejskiej infrastruktury, a więc chodników, poprawy stanu alejek w parkach, nowych placów zabaw, czy bardziej ogólnie - poprawy estetyki miasta. Są też i pomysły innowacyjne. I tak np. w okręgu nr 1 będzie można zagłosować na pomysł "Rowerowych Pit-stopów". Projekt zakłada ustawienie stacji napraw rowerów w różnych częściach Elbląga, która umożliwi napompowanie kół, a także będzie zaopatrzona w podstawowe narzędzia. Koszt jednej takiej stacji to ok. 5 tys. zł, a wniosek został złożony do kwoty 50 tys. zł.

W okręgu nr 2 ciekawie brzmi projekt "Zielono wokół Cooltury", który zakłada rewitalizację zielonego terenu obok filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Piłsudskiego. Na zaniedbanym skwerze miałyby się pojawić nasadzenia z zieleni, ławki i mały parking.

W okręgu 5, na ul. Lotniczej mogłoby powstać boisko dla "trampkarzy".


Miejscy urzędnicy dodają, że sprawdziły się także pomysły na tzw. małe granty, bo elblążanie chętniej niż w poprzednim roku przedstawili pomysły na działania integrujące lokalną społeczność. I tak będzie można zagłosować m.in. na remont muszli koncertowej w Bażantarni, czy odnowę szlaku czerwonego, który ucierpiał podczas ulewy we wrześniu 2017 roku.

— Lista wniosków, na które będzie można głosować, jak i te, które nie zakwalifikowały się dalej znajduje się na stronie internetowej www.budzetobywatelski.elblag.eu — mówi Joanna Urbaniak.

Zgodnie z tegorocznym regulaminem wnioskodawca, którego wniosek został zaopiniowany negatywnie, ma prawo do odwołania. Odwołanie można składać w formie pisemnej w Urzędzie Miejskim bądź drogą elektroniczną w terminie od 27 do 31 sierpnia br. We wrześniu natomiast ruszy głosowanie mieszkańców. Potrwa ono od 24 września do 21 października 2018 r.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB