Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Zabytkowe czasopisma i gazety otrzymają od nich długie życie

2018-08-29 12:56:34 (ost. akt: 2018-08-29 13:01:22)

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W Bibliotece Elbląskiej trwa konserwacja najcenniejszej części zbioru zabytkowych czasopism. Niebawem w ręce konserwatorów trafi też pięć woluminów "Elbinger Zeitung", najważniejszej dziewiętnastowiecznej gazety w mieście.

W ciągu dwóch lat (2018-2019) konserwacji zachowawczej w Bibliotece Elbląskiej poddane zostaną zbiory 1163 woluminów zabytkowych czasopism, a także pięć woluminów "Elbinger Zeitung", najważniejszej dziewiętnastowiecznej gazety w naszym mieście.

— Jest to kontynuacja wcześniejszych projektów, dzięki którym udało nam się zabezpieczyć cały zbiór starych druków Biblioteki Elbląskiej. Książki oczyściliśmy, wykonaliśmy też drobne naprawy. Trafiły one do specjalnych opakowań ochronnych i dzięki temu mogą być długo przechowywane. Obecnie zajmujemy się konserwacją zabytkowych czasopism — mówi Ewa Chlebus z pracowni konserwacji Działu Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej.

W zbiorach zabytkowych (datowanych do 1945 roku) Biblioteki Elbląskiej znajduje się 1250 tytułów czasopism (10 671 woluminów). Są wśród nich dzienniki, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki i roczniki o bardzo zróżnicowanej tematyce.— Do konserwacji wybraliśmy najstarszą część tych zbiorów, czyli głównie osiemnastowieczne roczniki. Mają one formę zbliżoną do książek, ale tak właśnie wówczas wyglądały czasopisma. Tematyka ich jest bardzo różnorodna: literatura, historia, przyroda, religia, medycyna, czy podróże. Większość z nich ma jednak charakter naukowy — mówi Ewa Chlebus.

Starodruczna część zbioru liczy aż 144 tytułu (1163 woluminy). Najstarsze czasopisma pochodzą jeszcze z XVII wieku: "Der Deutschen Reichs - Cantzley" oraz "Verzeichnis der in der Deutschen Reichs -Cantzley". Pozostałe czasopisma starodruczne datowane są w większości na drugą połowę XVIII wieku.

— W przyszłym roku poddanych konserwacji zostanie pięć woluminów dziewiętnastowiecznej gazety "Elbinger Zeitung". To stanowi dla nas odrębne zagadnienie konserwatorskie. Inne są zarówno użyte materiały, jak i forma takich gazet. W XIX wieku zmieniła się produkcja papieru, stosować zaczęto związki kwaśne, które powodują, że papier niszczeje, po prostu rozpada się z powodu niskiego pH. W związku z tym, te gazety są czasem w dużo gorszym stanie, niż piętnastowieczne inkunabuły — mówi Ewa Chlebus.

Jak podkreśla, "Elbinger Zeitung", była jedną z ważniejszych gazet lokalnych, więc jej wartość historyczna dla Elbląga i regionu jest duża. Na początku XX wieku było to największe elbląskie czasopismo, liczyło bowiem 24 000 egzemplarzy nakładu. Była to gazeta przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, neutralna i niezależna. Na pierwszej stronie czytelnik znajdował artykuł redakcyjny oraz wiadomości polityczne, na informacje lokalne redakcja przeznaczała trzecią i czwartą stronę. W "Elbinger Zeitung" drukowano też powieść w odcinkach, zamieszczano notowania giełdy berlińskiej, sporo było także informacji kulturalnych z miasta. Na jej łamach napotkamy również sprawozdania sądowe, wiadomości sportowe oraz program radiowy.

— Poddany konserwacji jeden numer "Elbinger Zeitung" będzie swoistym testerem. Na jego podstawie chcemy wypracować metodykę konserwacji pozostałych czasopism, a mamy pokaźny zbiór lokalnej prasy codziennej, który jest w kiepskim stanie. Musi to być więc metoda skuteczna i dająca zastosować się na większą skalę — mówi Ewa Chlebus.W pracach konserwatorskich przy czasopismach uczestniczą również studenci Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Maciej Banasiak i Barbara Wachnik.

— Mamy tutaj do czynienia z przedmiotami, których przeciętny mieszkaniec nie ma okazji oglądać i dotykać. To jest chyba najpiękniejsze w tej pracy — mówi Maciej.

Barbara Wachnik dodaje, że bardzo ważna jest też satysfakcja, jaką daje zawód konserwatora.
— Zawsze poruszały mnie osobiste historie ludzi i rodzin, których nośnikiem są właśnie zabytkowe przedmioty. Ta praca pozwala na "dotknięcie" wielu takich historii. Niezwykle istotna jest też satysfakcja, którą się czuje ratując zabytkowy przedmiot — mówi Barbara.

Przy konserwacji pracuje również Anna Markiewicz, tegoroczna absolwentka UMK. Jak mówi, w pracy konserwatora ważne są pokora, opanowanie, cierpliwość i samodzielne podejmowanie decyzji.
— Mamy kontakt z przedmiotami, które nie są eksponowane, przeważnie są ukryte w magazynach. Zajmowałam się kiedyś dokumentami pergaminowymi z XIII wieku. To nie jest dane wszystkim, ta praca po prostu mnie fascynuje — mówi Anna Makarewicz.
daw
Całkowity koszt projektu, dzięki któremu zostaną poddane konserwacji zabytkowe czasopisma Biblioteki Elbląskiej to 125 650 zł, prace dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Dawid

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB