38. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Tak rodziła się Solidarność

2018-08-29 21:27:23(ost. akt: 2018-08-29 21:32:24)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Msza święta, uroczystości przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oraz okolicznościowe przemówienia — tak w Elblągu obchodzono 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele robotników i komunistycznej władzy podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe, które zakończyły falę strajków robotniczych, które w tamtym czasie opanowały polskie Wybrzeże. Sierpień 1980 roku był przełomową datą w historii Polski, gdyż zawarte wtedy porozumienia oznaczyły zwycięstwo bez rozlewu krwi i użycia przemocy. W tym roku obchodzimy 38. rocznicę tamtych wydarzeń. Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70, który mieści się na placu Solidarności, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarnych, a także związkowcy w środę (29.08) złożyli kwiaty i zapalili znicze.

— Dziś wiemy, że nasz związek odegrał w historii ogromna rolę. Dzieło "Solidarności" było potrzebne, aby uruchomić nową epokę bez bloków, bez podziałów, epokę intelektu, informacji i globalizacji. Ale jak mawiał marszałek Piłsudski - niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze. Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale o kosztownym — mówił Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiej "Solidarności". — Dziś, gdy obchodzimy 100-lecie niepodległości te słowa maja dla nas ogromne znaczenie. Niemal 40 lat temu udało się wywalczyć nowy standard życia, Polacy z wielką nadzieja patrzyli w przyszłość. Dziś sytuacja jest równie skomplikowana. Nasz naród bowiem zdeterminowany przez swą tragiczną historię umie umierać za Ojczyznę, ale tylko nieliczni są gotowi dla niej pracować (...) Dzisiaj nie możemy być bierni: musimy zabiegać o to, by ludzie pracy byli w Polsce upodmiotowieni.

Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, podkreślał, że pamięć o tamtych czasach musi być ciągle żywa.

— W pamięci mieści się i tożsamość narodowa i tradycja, a pamięć jest wiecznie żywa. Naród, który nie pamięta, przestaje być narodem — mówił.

O bohaterach solidarności, m.in. Annie Walentynowicz, a także robotnikach-ludziach Solidarności, którzy walczyli o wolność Polaków przypominał także Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. I nawiązywał do aktualnej sytuacji w Polsce.

— Dziś protesty w obronie sądów, konstytucji, to mówiąc językiem młodzieżowym "wielka ściema". Wiemy przecież, że nie o to chodzi, ale o utracone wpływy, utrwalanie patologii, że prosty człowiek karany ma być z pełną surowością za drobne przewinienia, a poplecznicy esbeków traktowani ulgowo nawet za drobne przestępstwa (...) PiS zabrał miliony. To prawda. Komu odebrał? Wiemy. I bardzo słusznie, bo dał je dzieciom na wakacje i wyprawki szkolne, dał tysiącom polskich rodzin, by mogły stanąć na nogi. Na tym polega prawdziwa wolność, o którą walczyła "Solidarność". Ta wolność jest wtedy, gdy Polacy sami mogą decydować o sobie i traktuje się ich podmiotowo — mówił Marek Pruszak.

W walce o prawa pracownicze i utworzenie niezależnych związków zawodowych aktywnie brali udział także robotnicy z Elbląga, którzy 21 sierpnia włączyli się do strajku. Nasze miasto było jednym z pierwszych poza Trójmiastem, które wsparło strajk solidarnościowy, wysyłając delegację do stoczni gdańskiej.

— Jako prezydent Elbląga jestem dumny z historii, która 38 lat temu działa się również tu, w naszym mieście. Dziś żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju i naszą powinnością jest dbałość i troska o dziedzictwo sierpnia 1980 roku. Wyrażam więc głęboką nadzieję, że przesłanie "Solidarności", dialogu porozumienia i wspólnoty, okaże się silniejsze niż polityczne różnice i codzienne spory. Wtedy uda nam się wspólnie budować Polskę opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jak mówił Jan Nowak Jeziorański czas Solidarności, był bodaj jedynym czasem prawdziwie wysokiej kultury życia publicznego. Tej wysokiej kultury we wszystkich wzajemnych relacjach życzę nam wszystkim tej solidarności na co dzień — podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aga memnon #2567358 | 79.124.*.* 29 sie 2018 21:34

    porozumienia sierpniowe są tyle warte , ile papier na którym zostały podpisane - nic więcej , bo robotnicy zostali zrobieni w bambuko

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz