Nad rzeką Elbląg budują "Dom pod cisem". Co w nim będzie?

2018-09-05 12:52:15(ost. akt: 2018-09-05 12:54:25)
Budowa "Domu pod cisem"

Budowa "Domu pod cisem"

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Dom sąsiedzki, Centrum Integracji Społecznej oraz sklep społeczny powstaną pod adresem Stawidłowa 3 w Elblągu. Odkupiony od miasta przedwojenny budynek ESWIP wyburzyło i właśnie odtwarza. Ma być to wyjątkowe miejsce z duszą.
Przy ulicy Stawidłowej 3 od wielu lat niszczał budynek przemysłowy z 1905 roku. Przed wojną znajdowała się w nim mydlarnia, kamieniarz, potem tapicernia i magazyn. Niebawem w tym miejscu powstanie "Dom pod cisem", w którym swoją siedzibę znajdą ważne inicjatywy społeczne. Inwestycję realizuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które odkupiło przedwojenny budynek od miasta. Niestety, ze względu na bardzo zły stan techniczny musiał zostać on wyburzony i jest odtwarzany.

— Obecnie kończymy prace przy konstrukcji parteru budynku, planujemy betonowanie stropu nad parterem, następnie zajmiemy się pierwszym piętrem budynku. Planowo dom ma zostać oddany do użytku w czerwcu przyszłego roku — mówi Paweł Lemanowicz, kierownik budowy.

Co znajdzie się w "Domu pod cisem"? Przeprowadzi się do niego pierwszy w Elblągu dom sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Będą tu sale warsztatowe, miejsce na spotkania mieszkańców i organizacji dzielnicowych, kawiarnia i podwórko z hamakami. To będzie miejsce otwarte dla wszystkich, do wymyślania i wdrażania inicjatyw społecznych, akcji samopomocowych, działań twórczych elblążan.

— Bardzo dbamy o to, aby dom sąsiedzki był miejscem, które ma wspierać osoby w wychodzeniu z trudnych sytuacji życiowych. Pracujemy nad rozwijaniem postaw obywatelskich, społecznych, angażowaniem się w życie dzielnicy. Jesteśmy też małym, dzielnicowym domem kultury — mówi Anna Lebek-Obrycka ze Spółdzielni Socjalnej Idea, która prowadzi dom sąsiedzki dzielnicy Zawodzie.

W "Domu pod cisem" zamieszka też Centrum Integracji Społecznej, które pomaga m.in. osobom bezrobotnym. Poszukujący pracy będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie, niezależnie od sprawności, stanu zdrowia czy innych trudności życiowych. Centrum będzie ich wspierać doradczo i psychologicznie. W nowych pracowniach będą się uczyli zawodu, część może też znaleźć tu stałą pracę. W pracowni stolarskiej będą powstawać drewniane meble, donice i inne artykuły wystroju wnętrz. Będzie też hostel (6 pokoi).

— Niebawem ruszamy z kolejnym projektem. Będziemy pracowali z 92 osobami, w tym osobami niepełnosprawnymi. Będą oni mogli uczyć się w pracowni stolarskiej, krawiecko-tapicerskiej, czy hotelarsko-gastronomicznej — mówi Hanna Oczkoś, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Elblągu.

W "Domu pod cisem" powstanie też sklep społeczny. Będzie można kupić w nim używane produkty. Będzie tu można przekazać używane przedmioty, a zespół "CIS" je odnowi, naprawi i odsprzeda w sklepie. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na utrzymanie sklepu. Będą tu także do kupienia produkty wypracowane przez "CIS" oraz przedsiębiorstwa społeczne z całego województwa.
— To ważna, nowa nasza inicjatywa, podpatrzyliśmy ją na Zachodzie, gdzie w każdym większym mieście jest taki sklep. W sklepie tym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły się uczyć obsługi klienta, czy kasy — zapowiada Arkadiusz Jachimowicz, prezes zarządu Stowarzyszenia ESWIP.

Koszt budowy "Domu pod cisem" to 4 mln zł. Jednak potrzebne będzie również jego wyposażenie.
— W związku z tym rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na zakup wyposażenia pracowni. Prosimy mieszkańców Elbląga o to, by zechcieli ją wesprzeć. Wycena wyposażenia to około 100 tys. zł — mówi Arkadiusz Jachimowicz.

Informacje o tym, jak można wesprzeć budowę "Domu pod cisem" znajdują się na stronie www.eswip.pl/budujznami.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski