Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Nowy pomysł na stary ratusz

2018-09-07 10:24:09 (ost. akt: 2018-09-07 10:36:00)
Ratusz w Pasłęku

Ratusz w Pasłęku

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłęku

W pomieszczeniach zabytkowego ratusza, przy ulicy Chrobrego, powstanie Pasłęckie Centrum Integracyjne. W piątek (7.09) podpisano umowę z firmą, która wyremontuje parter budynku.

W piątek podpisano umowę z wykonawcą prac remontowych w zabytkowym ratuszu przy ul. Chrobrego w Pasłęku. Powstać tu ma Pasłęckie Centrum Integracyjne.

— Inwestycja powstaje z myślą o organizacjach pozarządowych i przede wszystkim będzie służyła im, a tym samym również mieszkańcom. Takie centrum jest potrzebne, ponieważ na terenie naszej gminy zarejestrowanych jest aż 60 organizacji pozarządowych. To miejsce będzie dla nich wsparciem — powiedział nam jeszcze w czerwcu Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Na potrzeby Pasłęckiego Centrum Integracyjnego przeznaczony zostanie lokal o powierzchni 91,67 m2 Wyposażony zostanie on między innymi w sprzęt multimedialny, komputerowy, RTV, AGD oraz meble. Uczestnicy zajęć organizowanych przez Pasłęckie Centrum Integracyjne dysponowali będą wyposażoną w stoły, krzesła i multimedia salą szkoleniowo-konferencyjną, aneksem kuchennym, ,,kącikiem wypoczynkowym”, recepcją, szatnią, zapleczem biurowym i sanitariatami.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2019. Gmina otrzymała na nią ponad 380 tys. zł unijnej dotacji. Wykonawcą będzie firma z Pasłęka.

— Zamówienie obejmuje wykonanie remontu pomieszczeń z przystosowaniem pomieszczeń do obowiązujących przepisów, wydzielenie aneksu kuchennego na parterze budynku i wyposażenie wszystkich pomieszczeń w nowe instalacje elektryczne, sanitarne i teleinformatyczne. W pomieszczeniach na parterze m.in. wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa oraz usunięte zostaną niewłaściwe powłoki malarskie, zniszczone (współczesne) podłogi i posadzki. Termin zakończenia prac budowlano-instalacyjnych, zgodnie z zawartą umową, upływa 15.12.2018 roku — informuje Piotr Szczepkowski z Urzędu Miejskiego w Pasłęku.

Ratusz w Pasłęku jest ozdobą dawnego rynku (obecnie ul. Chrobrego) i symbolem miasta. To budowla, która powstała w 1380 r. Kształt ratusza zmieniał się w ciągu wieków. Stąd też można zauważyć w jego architekturze wpływy zarówno gotyku, jak i renesansu. Wyjątkowy walor ratusza stanowi jego podcień, który powstał w formie otwartego przejścia wzdłuż budynku i oddzielony był od ulicy rynkowej masywnymi trzema filarami. Podcień ratuszowy nakryty został sklepieniem o układzie gwiaździstym, wykonanym w XV w. Żaden z zachowanych ratuszy z tego okresu (w Malborku, Morągu i Ornecie) nie posiada takiego rozwiązania architektonicznego.

Kolejna przebudowa ratusza miała miejsce w 1558 r., kiedy nadano mu nowy, późnorenesansowy szczyt. Podczas II wojny światowej ratusz, podobnie jak całe miasto, został zniszczony aż w 80 procentach. Zniszczeniom uległy także sąsiadujące z ratuszem i połączone z nim budynki miejskie. Po wojnie władze polskie zdecydowały odbudować zabytkowy obiekt, rekonstruując szczyt, zadaszenie i ścianę tylną. Ratusz został oddany do użytku w 1961 r.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB