Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Rosja skarży się w Brukseli na przekop przez Mierzeję Wiślaną

2018-09-10 11:58:45 (ost. akt: 2018-09-10 12:31:11)
Wizualizacja przekopu przez Mierzeję

Wizualizacja przekopu przez Mierzeję

Autor zdjęcia: arch. MGiŻŚ

Zdaniem Rosjan budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną nie była z nimi konsultowana i grozi ekologii Zalewu Wiślanego. Zgłosili się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

W sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną do Komisji Europejskiej zgłosił się wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilja Szestakow. Szestakow napisał do komisarza UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli, że przekop Mierzei zagraża ekologii Zalewu Wiślanego.

Rosyjski wiceminister zwraca też uwagę, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest konsultowana ze stroną rosyjską. Zaapelował o „przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej”, oraz jeżeli to konieczne, o „zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

W piątek (7.09) do listu Szestakowa odniósł się minister Marek Gróbarczyk.

– To dziwne, że argumenty ekologiczne są dziś używane przez kraj, dla którego ekologia nigdy nie była priorytetem. Oceniam to jako próbę zablokowania budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Apeluję do polityków opozycji i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji. Inwestycja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. Jest realizowana z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska — poinformował na stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, szef tego resortu.

Zdaniem MGMiŻŚ budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. W listopadzie 2018 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Jego budowa ma ruszyć jesienią br.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EMK #2577902 | 185.25.*.* 11 wrz 2018 13:53

  z przykrością muszę stwierdzić, że projekt przekopu jest co najmniej 40 lat tematem przedwyborczym, w latach siedemdziesiątym (jeszcze za PRL) osobiście przepisywałam na maszynie do pisania dla Wydziału Planowania Przestrzennego naszego Urzędu opinie biegłych o zagrożeniu dla naszego Zalewu, jeziora Drużno oraz wszystkich okolicznych terenów jakie będzie stwarzało cofanie się wód i przemieszczanie mulistego podłoża Zalewu oraz jakie wielkie koszty będą musiały być ponoszone aby udrożnić drogę przez Zalew i nasz kanał. Przypomnijcie sobie jakie były plany związane z budową stoczni w Elblągu i zagospodarowaniem całej Wysoczyzny - ile miało być stanowisk pracy !!!! i co z tego wyszło????

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Qweet #2577535 | 94.254.*.* 10 wrz 2018 23:46

  UE nie ma takich instrumentów prawnych, które mogłby zablokować tą inwestycję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. patriota #2577471 | 46.165.*.* 10 wrz 2018 22:09

  Faktycznie od 2 tygodni kilka razy dziennie przez Olsztyn jadą pociągi z amerykańskim wojskiem. Jadą czołgi i inny sprzęt ciężki. Kirują się w stronę wschodnią. Oreintuje się może ktoś kiedy będą wracać jankescy okupanci IV RP ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. POLAK #2577431 | 109.95.*.* 10 wrz 2018 21:24

  Wolnosc Tomku , w swoim domku .Jeszcze tego brakuje by kacapy i brukselka dalej nami rzadzily .

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. niestety #2577242 | 213.76.*.* 10 wrz 2018 18:36

   możemy ten spór z Rosją przegrać

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)