Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Elbląg stawia na zawodowców

2018-09-18 15:08:07 (ost. akt: 2018-09-19 10:16:53)
W ramach projektu w CKZiU powstaną cztery nowe pracownie do praktycznej nauki zawodu

W ramach projektu w CKZiU powstaną cztery nowe pracownie do praktycznej nauki zawodu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Do 2030 roku polskie firmy będą potrzebowały nawet 700 tysięcy specjalistów obsługujących maszyny sterowane numerycznie. Niewykluczone, że niebawem ta kadra w większości będzie pochodziła z Elbląga. W CKZiU powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Technicznej w zakresie programowania i obrabiarek do obróbki skrawaniem. Szkoła powiększy się także o cztery nowe pracownie.

W ramach projektu w CKZiU powstaną cztery nowe pracownie do praktycznej nauki zawodu.

— To pracownie stolarsko-ciesielska wyposażona w maszyny do drewna i płyty tak, by zaspokoić potrzeby pracodawców przemysłu drzewnego, pracownia budowlana do kształcenia we wszystkich zawodach związanych z budownictwem, pracownia energii odnawialnej i odlewnicza wraz z kuźnią wyposażona m.in. w piec indukcyjny — tłumaczy Romuald Mackojć, dyrektor CKZiU w Elblągu — Rozbudowa infrastruktury CKP jest etapem stworzenia ponadpowiatowego centrum koordynacji systemu szkolnictwa zawodowego, czyli Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowe, który będzie integrował i koordynował współpracę ze szkołami, Elbląskim Parkiem Technologicznym, Powiatowym Urzędem Pracy, uczelniami wyższymi oraz innymi instytucjami oświatowymi. ECZEZ będzie działał w dwóch obiektach – w obecnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Bema i budynku po Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej.

To właśnie w ECEZ wspólnie z pracodawcami zostaną zorganizowane m.in. praktyki dla uczniów i słuchaczy, będą zamieszczane informacje o wolnych miejscach pracy, zgłaszane potrzeby kształcenia w nowych zawodach i umiejętnościach. W ECEZ powstaną także pracownie kompetencji zawodowych ze specjalistycznym wyposażeniem, które wspierać będą osoby zajmujące się doradztwem, a także nauczycieli uczących przedsiębiorczości, gospodarki itp. — W najbliższym czasie otrzymamy też specjalistyczne wyposażenie do tych pracowni — dodaje dyr. Mackojć.

We wtorek (18.09) podpisano umowę na rozbudowę CKZiU. Prace wykona firma z Elbląga - Zakład Ogólnobudowlany inż. Mirosław Markiewicz. Koszt rozbudowy to ponad 11,1 mln zł, z czego ponad 5,4 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 202, a ponad 5,7 mln zł stanowi wkład własny miasta. Pracownie mają zostać wybudowane do połowy września przyszłego roku. Kolejne 8 milionów zostanie zainwestowanych w zakup wyposażenia do nauki zawodu i szkolenia.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ma obecnie około tysiąca słuchaczy, którzy kształcą się w około 30 warsztatach. We wtorek placówka podpisała także umowę z firmą Abplanalp z Warszawy o utworzeniu kolejnej pracowni - Centrum Edukacji Technicznej HTEC, które przeznaczone zostanie dla uczniów, słuchaczy i przedsiębiorców do prowadzenia szkoleń z zakresu obróbki ubytkowej w przemyśle metalurgicznym, z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie amerykańskiej firmy HASS. Firma Abplanalp wyposażyła CKZiU także w nowe obrabiarki CNC do nauki zawodu.

To 27. takie centrum w Polsce i pierwsze w tym regionie.
— Chcemy, aby to centrum było aktywnym miejscem o charakterze edukacyjnym i biznesowym. Edukacyjnym poprzez stworzenie dodatkowych możliwości kształcenia młodzieży poza obowiązującym programem nauczania w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie i poprzez poszerzenie możliwości podnoszenia wiedzy przez kadrę nauczycielską, która uczy na tego typu sprzęcie — mówi Paweł Matyjak, członek zarządu firmy ABPLANALP. — A jeśli chodzi o aspekt biznesowy, chcemy skupić się na przyciągnięciu regionalnego przemysłu do szkoły i pokazać tutaj możliwości edukacyjne. Będziemy pomagać CKP w organizowaniu dodatkowych szkoleń dla uczniów w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, przez organizowanie rożnych wydarzeń technologicznych czy warsztatów, czy będziemy pokazywać ciekawe obróbki i narzędzia.

Do 2030 roku polskie firmy będą potrzebowały nawet 700 tysięcy specjalistów obsługujących maszyny sterowane numerycznie (CNC).
— To jest bardzo dobry zawód, który sprawi, że w przeciągu kilku najbliższych lat bardzo podniesie standard życia ludzi pracujących w tym zawodzie. Przemysł w Polsce bardzo potrzebuje takich pracowników: brak specjalistów to nie tylko problem Elbląga, ale i większych miast. Otwierając to centrum w Elblągu chcielibyśmy, żeby uczniowie z miasta i okolic nabyli umiejętności które sprawią, że będą konkurencyjni na rynku pracy. Warto to wykorzystać, bo teraz polska gospodarka rozwija się szybciej, niż w innych częściach Europy — dodaje Simon Vanmaekelbergh, odpowiedzialny za współpracę i projekty ze szkołami w firmie HAAS.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB