Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

2018-09-21 14:54:22(ost. akt: 2018-09-21 18:15:34)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

14 września przypadła 99. rocznica powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z tej okazji w piątek (21.09) w Elblągu odbyły się uroczystości upamiętniające ten jubileusz.
16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana powstała w 1919 roku jako 16. Pomorska Dywizja Piechoty i funkcjonowała w strukturach Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej do 1939 roku. Wiosną 1949 roku 16. Dywizja Piechoty przeniesiona została do Elbląga i przeformowana na 16. Dywizję Pancerną. Datą szczególną dla 16. Dywizji był rok 1989. Zapoczątkowane zmiany ustrojowe stały się początkiem restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP. W wyniku wprowadzonych zmian 16. Dywizję Pancerną z dniem 1 stycznia 1990 roku przeformowano na 16. Dywizję Zmechanizowaną. Dwa lata później, na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej, 16. Dywizja Zmechanizowana otrzymała nazwę wyróżniającą „Pomorska”, a patronem związku taktycznego ustanowiono Króla Kazimierza Jagiellończyka. Nieprzypadkowo, gdyż władca Polski za punkt honoru obrał sobie zjednoczenie wszystkich ziem polskich, a zwłaszcza odebranie Zakonowi Krzyżackiemu Pomorza Gdańskiego i jego przyłączenie do Korony.

W tym roku 16 PDZ obchodzi 99-lecie swojego istnienia. Uroczysty apel z tej okazji i defilada odbyły się na elbląskiej starówce.

— Święto jednostki jest szczególnym momentem w życiu jej żołnierzy i pracowników. W tym czasie wracamy pamięcią do ludzi i zdarzeń nierozerwalnie związanych z jej historią. Dokonujemy naszych służbowych podsumowań, wyrażamy wdzięczność wszystkim naszym przyjaciołom, którzy w szczególny sposób wypełniają swoje obowiązki — mówił gen. dywizji Marek Sokołowski, dowódca jednostki. — Obecnie 16. Pomorska jest to jeden z najsilniejszych związków taktycznych, pozwalający na działanie w obronie naszych granic, a podporządkowany Dowódcy Generalnemu Rodzaju Sił Zbrojnych i z sukcesami wykonuje swoje obowiązki i zadania. W czerwcu 2018 roku dowództwo i oddziały dywizji uczestniczyły w międzynarodowych ćwiczeniach, które odpowiadały na wyzwania i zagrożenia współczesnych czasów. Czuję się dumny i mam ogromną satysfakcję, że nasz związek taktyczny jest bardzo dobrze przygotowany do realizacji wielowymiarowych zadań . Jest to zasługa dowódców i wszystkich żołnierzy i pracowników 16 PDZ.

W ubiegłym roku dowództwo 16 PDZ opuściło Elbląg, w którym stacjonowało 68 lat i przeniosło się do Białobrzegów, koło Warszawy.
— Tę decyzję przyjęliśmy z trudem i żalem. Wielokrotnie podkreślałem nierozerwalny związek Elbląga z siedzibą sztabu dowództwa — mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas obchodów 99. rocznicy powstania dywizji. — Przez kilkadziesiąt lat było to tożsame. Mimo wyprowadzenia sztabu z naszego miasta, nadal lokalną społeczność wiąże z wojskiem silna więź, która rozpoczyna się na poziomie rodzinnym. Wielu elblążan ma bądź miało kogoś, kto służy w 16 PDZ.

Związki Elbląga z wojskiem podkreślał także przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak.
— Elbląg był i będzie miastem polskich żołnierzy, miastem polskiej armii. 16 dywizja zasługuje na szczególne uznanie w historii naszego miasta – podkreślał. I w dowód uznania przekazał gen. Markowi Sokołowskiemu pamiątkowego orzełka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po uroczystym apelu odbył się m.in. pokaz musztry bojowej i wielka defilada oddziałów wojskowych. Potem elblążanie bawili się na wyjątkowym festynie militarnym, który przygotowało dla nich wojsko. Dzień wcześniej, na placu Kazimierza Jagiellończyka, odbył się uroczysty capstrzyk z udziałem formacji.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. szok! #2585770 | 87.205.*.* 21 wrz 2018 20:35

    Masakra, to ma być wojsko? Ciągle jakieś imprezki za podatników pieniądze!

    odpowiedz na ten komentarz