Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Nowy tramwaj na elbląskich torach

2018-09-25 10:04:24 (ost. akt: 2018-09-25 10:06:23)
Elbląskie tramwaje

Elbląskie tramwaje

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Będzie czwarty, nowy tramwaj. Na zakup niskoemisyjnego taboru miasta pozyskało kolejne unijne dofinansowanie.

Pieniądze - ponad 2 mln zł — zostaną przeznaczone na wymianę 14 sztuk opraw oświetlenia na energooszczędne, typu LED, pętli tramwajowo-autobusowej w ulicy Ogólnej oraz wsparcie węzła przesiadkowego w obszarze skrzyżowania ulic Płk. Dąbka i Ogólnej poprzez zakup i montaż obustronnej tablicy informacji pasażerskiej i biletomatu. W mieście pojawi się także nowy, czwarty tramwaj. Koszt całego zadania szacowany jest na ponad 2,9 mln zł.

— Jest to kontynuacja realizowanego obecnie pierwszego etapu, na który również otrzymaliśmy unijne wsparcie. Przypomnę, że trzy nowe tramwaje są obecnie produkowane przez poznańską firmę Modertrans Sp. z o.o, z którą w czerwcu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę. Z tych samych funduszy wsparta będzie również modernizacja zajezdni tramwajowej oraz budowa węzła przesiadkowego przy Placu Dworcowym – mówi prezydent Witold Wróblewski.

Modernizacja zajezdni zapowiada się imponująco. Stara hala stalowa zostanie rozebrana, a w jej miejsce powstanie nowa, przestronna hala dwunawowa. W jednej znajdą się pomieszczenia konserwacyjno-naprawcze, a w drugiej myjnia do mycia wagonów. Oprócz tego zostanie wybudowane nowe torowisko wraz z trakcją tramwajową na terenie zajezdni przy ul. Browarnej.
Prace będą wykonywane także na ul. Grunwaldzkiej, w okolicach Placu Dworcowego.

Tutaj powstanie wspomniany węzeł przesiadkowy, zostaną także przebudowane perony przystanków tramwajowych na wysokości dworca PKP i powstanie odcinek chodnika wraz ze ścieżką rowerową w Alei Grunwaldzkiej. Na peronach zostaną także zamontowane elementy małej architektury wraz z uzbrojeniem, obejmującej między innymi zakup i montaż tablic informacji pasażerskiej, biletomatów, gabloty informacyjnej, stojaków rowerowych, wiat pasażerskich i koszy na śmieci. Istniejące wiaty na pętli autobusowej zostaną za to doświetlone, co poprawi bezpieczeństwo pasażerów. Nowa infrastruktura ma być gotowa do końca stycznia 2020 roku

W fabrykach poznańskiej firmy Modertrans powstają także trzy nowe, niskopodłogowe wagony, które już w przyszłym roku powinny wyjechać na elbląskie tory. — Innowacja w nowym taborze będzie polegała na tym, że w części środkowej znajdzie się niska podłoga wielkości 40 procent powierzchni wewnętrznej wagonu. Sam wagon będzie miał nieco ponad 14 metrów długości: jest to długość porównywalna do wagonów typu Konstal — przypomina Andrzej Sawicki, dyrektor w spółce Tramwaje Elbląskie.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PWN #2588370 | 188.146.*.* 25 wrz 2018 10:17

    " Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości? Wokół tej sprawy jest wiele zamieszania wśród moich współpracowników. Proszę o przedstawienie mi zasad pisowni tej nazwy własnej. Czy ma może jakieś znaczenie, że jest to aleja, a nie aleje?? Piszemy aleja Niepodległości i Aleje Niepodległości. Słowo aleja w nazwach ulic pisane jest wielką literą, gdy występuje w liczbie mnogiej. Mirosław Bańko", "Witam, Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz