Zamurowali kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń. To kolejna taka pamiątka w naszym regionie

2018-09-27 18:15:48(ost. akt: 2018-09-27 19:19:06)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Elbląg, Pasłęk, Aniołowo, Frombork... Do tego grona dołączyło również Milejewo. To tutaj, podczas odsłonięcia pomnika na 100-lecie odzyskania niepodległości, zamurowano kapsułę czasu, czyli ślad po nas dla przyszłych pokoleń.
W Milejewie w minioną sobotę (22.09) odsłonięto pomnik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma cztery metry wysokości. Na jego szczycie znajduje się orzełek wojskowy z okresu Legionów oraz I wojny światowej, który jest głównym elementem obelisku. Pod nim umieszczono tablicę z napisem: „W 100-lecie odzyskania niepodległości Polska dziękuje swoim bohaterom. Społeczność gminy Milejewo. A.D. 2018”.

Przy pomniku pozostawiono również pamiątkę dla przyszłych pokoleń. To kapsuła czasu, w której znalazły się: lista darczyńców na rzecz pomnika, apel wójta Milejewa Krzysztofa Szumały i skład komitetu społecznego.

Dzięki uprzejmości gminy Milejewo w kapsule czasu znalazło się również wydanie „Dziennika Elbląskiego” z 21 września tego roku. W tym numerze opublikowaliśmy wypowiedzi mieszkańców Milejewa i gminy, którzy zdradzili nam, co chcieliby przekazać następnym pokoleniom. Jesteśmy zaszczyceni i dziękujemy za taką możliwość.

W poprzednich latach nasza gazeta była umieszczana również w innych kapsułach czasu, które zostały zakopane w Elblągu i na terenie powiatu elbląskiego. Jak się okazuje, w naszym regionie takich pamiątek jest całkiem sporo.
AKT

Tu jeszcze znajdują się kapsuły czasu!
• Elbląg, zakopano 2012 r.
4 sierpnia 2012 r. przed Ratuszem Staromiejskim na elbląskiej starówce zakopano skrzynię czasu. Ma zostać odkopana po 100 latach. Znalazły się w niej m.in. dokumenty, drobiazgi, przedmioty codziennego użytku, wszystko to, co opowie o naszym obecnym życiu przyszłym pokoleniom. W metalowej skrzyni znalazła się również nasza gazeta.

• Elbląg, październik 2013 r.
Latem 2013 r. rozpoczęła się budowa nowej siedziby dla elbląskiego sądu przy ul. Płk. Dąbka (w tym roku została oddana do użytku). 23 października 2013 r. odbyło się wmurowanie w fundamenty budynku kapsuły czasu. Znalazły się w niej: akt erekcyjny, konstytucja RP, pieniądze oraz wydanie „Dziennika Elbląskiego” z tego dnia.

• Aniołowo, czerwiec 2015 r.
Aniołowo, znajdujące się na terenie gminy Pasłęk, w czerwcu 2015 r. świętowało 700 urodziny. Z tej okazji w centrum wsi stanął pomnik, a w jego cokole została ukryta kapsuła czasu. Znalazły się w niej podpisy wszystkich mieszkańców (około 200 osób), a także wydanie „Dziennika Elbląskiego” z 24 czerwca 2015 r.

• Elbląg, październik 2017 r.
Pierwsza strona „Dziennika Elbląskiego” z 19 października 2017 r. została umieszczona w kuli, którą zamontowano na wieżyczce budynku Gimnazjum w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

• Pasłęk, listopad 2017
Pasłęcka Kapsuła Czasu została zakopana na dziedzińcu zamkowym przy placu św. Wojciecha w Pasłęku w listopadzie 2017 r., kiedy miasto obchodziło jubileusz 720-lecia istnienia. W kapsule znalazły się m.in. listy dla przyszłych mieszkańców Pasłęka oraz także wydanie „Dziennika Elbląskiego”. Ma zostać wykopana w 2097 r., kiedy Pasłęk będzie świętował 800-lecie istnienia.


Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci