Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Napisali o Stutthof "polski obóz koncentracyjny". Muzeum w Sztutowie reaguje

2018-09-28 07:00:00 (ost. akt: 2018-09-27 23:13:21)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Na stronie hiszpańskiej gazety ukazał się artykuł na temat procesu strażnika z obozu koncentracyjnego Stutthof, który ma niebawem rozpocząć się w Niemczech. W treści artykułu użyto określenia "polski obóz koncentracyjny". Dyrekcja Muzeum Stutthof skierowała protest w tej sprawie do dyrektora i wydawcy gazety.

Oto treść listu, który dyrekcja Muzeum Stutthof skierowała do dyrektora i wydawcy gazety La Voz De Galicia.

— Szanowny Panie! Na stronie waszej gazety znajduje się artykuł informujący o procesie sądowym byłego strażnika z obozu koncentracyjnego Stutthof. W treści artykułu znajduje się informacja, że Stutthof był polskim obozem koncentracyjnym. Jest to nieprawda, ponieważ obozy koncentracyjne na terenach okupowanej podczas II wojny światowej Polski były zakładane przez Niemców i były niemieckimi obozami koncentracyjnymi. Pisanie, że były to polskie obozy koncentracyjne, obraża pamięć wszystkich ofiar tych obozów. Dlatego oczekujemy usunięcia nieprawdziwej informacji z tekstu. Gdyby dziennikarz piszący te nieprawdziwe informacje, chciał poznać historię KL Stutthof, zapraszamy do Muzeum Stutthof, gdzie przekona się on, że obozy koncentracyjne były niemieckimi obozami — czytamy w piśmie.

Artykuł zamieszczony w hiszpańskiej gazecie dotyczy obecnie 94-letniego byłego strażnika SS w KL Stutthof. Jego proces, który toczy się w niemieckim mieście Münster, dotyczy wydarzeń, do których doszło między 1942 a 1945 r.

Niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof znajdował się w odległości około 36 km od Gdańska, a około 40 km od Elbląga. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi.
AKT

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BEZ ŚCIEM proszę #2590318 | 188.146.*.* 28 wrz 2018 09:23

    Jeśli nie jest to zamierzona prowokacja, to znaczy że w hiszpańskiej prasie pracują matoly, którym się nie chce nawet sięgnąć po źródła, zajrzeć do książek albo poszukać w internecie. Stutthof do chwili upadku III Rzeszy Niemieckiej nie leżał w granicy państwa polskiego. Niedługo obozy koncentracyjne w Niemczech, takie jak Buchenwald koło Weimaru też będą opisywać jako polskie...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz