Poniedziałek, 24 czerwca 2019. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Jest nowy dyrektor Galerii El. Zdradziła nam, jakie ma plany

2018-09-28 13:29:00 (ost. akt: 2018-09-28 20:53:02)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

37-letnia architekt Adriana Ronżewska-Kotyńska została nowym dyrektorem Centrum Sztuki Galeria El.

Przypomnijmy: po tym, jak w lipcu zakończyła się trzyletnia kadencja Jarosława Denisiuka na stanowisku dyrektora Galerii El, miasto ogłosiło konkurs, do którego były dyrektor nie przystąpił. Jednak pierwsze podejście do wyłonienia dyrektora instytucji zakończyło się fiaskiem. Jedyną ofertę złożyła wtedy Karina Dzieweczyńska, wieloletni pracownik Galerii El, kurator i historyk sztuki. Jednak po rozmowie kwalifikacyjnej komisja konkursowa nie zdecydowała się powierzyć jej stanowiska.

W drugim konkursie na dyrektora Galerii El wystartowało pięć osób. W ubiegłym tygodniu komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami. Wygrała Adriana Ronżewska-Kotyńska, której dotychczasowe doświadczenie, nabyte umiejętności, a przede wszystkim autorska koncepcja rozwoju Galerii spotkały się z akceptacją komisji oraz prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

— Zdecydowałam się wystartować konkursie, bo od wielu lat równolegle działałam zarówno w obszarze projektowania, jak też w sferze oddolnych działań kulturalnych. Pojawiła się okazja, żeby spróbować sił na innym szczeblu i połączyć oba pola aktywności. Z Galerią El udało mi się zrealizować kilka ciekawych projektów i czuję się z tym miejscem silnie związana — mówi Adriana Ronżewska-Kotyńska.

Jakie kierunki rozwoju instytucji chciałaby przyjąć nowa dyrektorka?
— Na początku chciałabym skupić się na tym, aby Galeria stała się miejscem przyjaznym, otwartym na różne inicjatywy. Zależy mi na pozyskaniu nowych odbiorców i przyjaciół. Dotychczasową działalność Galerii chciałabym poszerzyć o prezentacje współczesnej architektury oraz dyskusje o mieście. Bardzo istotna jest dla mnie również kwestia edukacji lokalnej i pozalokalnej, przybliżająca ludziom kontekst i wartość Biennale Form Przestrzennych. Istotnym wyzwaniem na najbliższe lata jest planowany remont, ale mam nadzieję, że wszystkie warunki będą sprzyjać realizacji założonych przeze mnie planów — mówi.

Adriana Ronżewska-Kotyńska ma 37 lat, jest absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Elblążanom znana jest przede wszystkim jako autorka kilku miejskich murali: historycznego na pętli tramwajowej na ul. Ogólnej, audiomuralu na Starym Mieście oraz muralu w Parku Dolinka. Wspólnie z mężem Łukaszem Kotyńskim prowadziła także działania w ramach ZiElbląga – inicjatywy mającej na celu zwiększenie powierzchni zielonych w naszym mieście. Od dwóch lat z powodzeniem angażuje się w miejski projekt Szkicologia. Była nauczycielką w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, obecnie pracuje jako architekt. Za swoją działalność i podejmowane inicjatywy, w 2013 roku zdobyła tytuł Kreatora Kultury, a trzy lata później otrzymała stypendium kulturalne Miasta Elbląg.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #2590544 | 78.88.*.* 28 wrz 2018 13:45

    ...czyżby plecak?...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz