Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

To był historyczny dzień w dziejach "ekonomika". Technikum z im. Flagi Polski [zdjęcia]

2018-10-03 19:06:09 (ost. akt: 2018-10-03 19:53:07)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Techniku, wchodzące w skład elbląskiego "ekonomika", otrzymało imię Flagi Polski. To druga szkoła w Polsce, która może pochwalić się takim patronem. Uroczystość z tej okazji oraz ślubowanie pierwszoklasistów odbyło się w środę w hali przy al. Grunwaldzkiej.

Elbląscy radni podczas ostatniej sesji we wrześniu zgodzili się na to, by Technikum, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących przy ul. Bema, otrzymało imię Flagi Polski. W środę (03.10) w hali przy al. Grunwaldzkiej odbyły się uroczystości z tej okazji oraz ślubowanie pierwszoklasistów.

— Dzisiejsza data, 3 października 2018 r., zapisze się w dziejach naszej szkoły złotymi literami — nie miał wątpliwości dyrektor ZSEiO Jerzy Kawiecki. — Nadawanie imion szkołom ma w Polsce kilkusetletnią tradycję. Patronami szkoły zostają najczęściej literaci, kompozytorzy, działacze społeczni, uznane autorytety, bohaterowie, patrioci, a czasami wybitni, zasłużeni nauczyciele. Wybór patrona szkoły wiąże się z wielką odpowiedzialnością i jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu szkoły. "Ekonomik" zasługuje na patrona o znaczeniu wyjątkowym.

Dlaczego technikum zdecydowało się na im. Flagi Polski.
— Intencją naszej młodzieży jest propagowanie wiedzy na temat flagi narodowej, znaczenia jej symboli i kształtowanie postaw patriotycznych. Flaga to symbol, który jednoczy wszystkich Polaków — mówił Jerzy Kawiecki. — Z dumą będziemy nosili to imię na naszych sztandarach i w naszych sercach, mając codziennie w pamięci, że biel i czerwień naszej flagi symbolizują: dobro, czystość, waleczność i odwagę. To cnoty, którymi chcemy wszyscy kierować się w życiu.

Dyrektor Kawiecki przypomniał także historię flagi, która w ubiegłym roku została przekazana Elblągowi przez Towarzystwo Polsko-Norweskie. Przed II wojną światową wisiała nad polskim konsulatem w Stavanger, a podczas wojny została ukryta przez norweską rodzinę.
— Ten rok jest wyjątkowy, bo obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości — przypomniał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który gratulował szkole nowego patrona. — To nie tylko jest imię w postaci nazwy przyjętej przez szkołę, ale jest w tym również wielki symbol.

"Ekonomik" w ubiegłym roku świętował 70-lecie istnienia. Przez ten czas mury placówki opuściło prawie 17 tysięcy absolwentów. Współpracuje ze szkołami także z innych krajów: Finlandii, Francji, Estonii, Anglii czy Turcji. Techniku, przy elbląskim "ekonomiku" jest drugą szkołą w Polsce, która otrzymała zaszczytne imię Flagi Polski.
AKT

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB