Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Inwestują z myślą o przyszłości, pamiętają o historii

2018-10-10 12:05:59 (ost. akt: 2018-10-10 12:35:18) Artykuł sponsorowany

Pasłęk to miasto, które inwestuje z myślą o obecnych mieszkańcach i przyszłości. Pamięta także o tych, którzy żyli tutaj przed laty i dba o ślady przeszłości.

Złoty, zielony i czerwony to kolory, które występują w herbie Pasłęka. Te trzy kolory wyrażają pewne wartości: mądrość, gospodarność, chwałę, zdrowie, umiejętność współpracy. Taki właśnie jest Pasłęk. Miasto, które inwestuje z myślą o obecnych mieszkańcach i przyszłości, a także pamięta o swojej bogatej, 721-letniej historii.

Nowe życie zabytkowego ratusza
Zabytkowy ratusz przy ul. Chrobrego ma ponad 670 lat. We wrześniu rozpoczęły się prace remontowe, dzięki którym w pomieszczeniach znajdujących się na parterze i na antresoli powstanie Pasłęckie Centrum Integracyjne. Po wykonaniu remontu i wyposażeniu pomieszczeń w niezbędne meble, sprzęt multimedialny, komputerowy, RTV i AGD Pasłęckie Centrum Integracyjne będzie dysponowało wyposażoną w stoły, krzesła i multimedia salą szkoleniowo-konferencyjną, aneksem kuchennym, „kącikiem wypoczynkowym”, recepcją, szatnią, zapleczem biurowym i sanitariatami.
— Zadanie związane z utworzeniem Pasłęckiego Centrum Integracyjnego realizowane będzie w latach 2018-2019 w ramach zawartej z Zarządem Województwa Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie umowy o dofinansowanie. Wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej została określona na kwotę 380.395,89 zł — informuje burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski.
W pomieszczeniach na parterze przewiduje się wykonanie prac remontowych, polegających na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz usunięciu niewłaściwych powłok malarskich, współczesnych zniszczonych podłóg i posadzek, a także wykonanie okładziny drewnianej schodów i wymianę wewnętrznych parapetów okiennych.

Tężnia w Parku Ekologicznym
Pod koniec sierpnia w Parku Ekologicznym im. Stanisława Pankalli w Pasłęku oddano do użytku tężnię solankową, która jest pierwszym tego typu obiektem na naszym terenie.
— Tężnia zasilana jest solanką ze Śląska Cieszyńskiego, a konkretnie z kopalni w Dębowcu. Solanka z Dębowca zawiera m.in. 120 mg/kg jodków i 160 mg/kg bromków. Obecnie w obiegu tężni znajduje się 800 litrów solanki, a przewiduje się roczne zużycie solanki na poziomie maksymalnie 5000 litrów leczniczej kopaliny — informuje Urząd Miejski w Pasłęk.
Inwestycja kosztowała 50108 zł, a dofinansowanie z kasy Unii Europejskiej wyniosło 31929 zł.
http://m.wm.pl/2018/10/orig/foto-0002-500217.jpg
Pamiętamy o poprzednikach
Pasłęk to dynamicznie rozwijające się miasto, dla którego ważna jest również pamięć o tych, którzy żyli tu wcześniej i bohaterach Ojczyzny. W połowie września na Parkingu Staromiejskim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Konstantemu Kazimierzowi Ralkiewiczowi, uczestnikowi kampanii wrześniowej 1939 r., po wojnie zesłanemu na Sybir, który do kraju wrócił w 1956 r. i osiadł w Pasłęku. Pan Ralkiewicz pracował w miejscowych firmach aż do przejścia na emeryturę w 1975 r. Zmarł w marcu 1984 r.
— Oddajemy hołd wszystkim Polakom, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej i tym, którzy zostali zesłani na Syberię. Upamiętniamy tych, którzy nie poddali się dwóm systemom totalitarnym: faszyzmowi i komunizmowi. Jest wśród nich bohater z Pasłęka, którego los wplótł w oba te systemy — mówił dr Wiesław Śniecikowski.

	http://m.wm.pl/2018/10/orig/p5-500218.jpg