Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

W Elblągu zbierali okulary dla Afryki. Efekt jest niesamowity [zdjęcia]

2018-10-11 15:30:00 (ost. akt: 2018-10-11 15:37:39)

Autor zdjęcia: Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu

Dzięki osobom, które wzięły udział w tej akcji, życie w dalekiej Afryce nabierze barw, kształtów i stanie się lepsze. Bo właśnie tam trafią zebrane w Elblągu... okulary.

W Elblągu w minioną środę zakończyła się zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych w Afryce.
— Akcja zatytułowana „Czary mary okulary” jest prowadzona przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jest to zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców Afryki. Tam większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki — wyjaśnia Laura Mickiewicz z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Jak wyjaśniają organizatorzy zbiórki, w Afryce z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku, to pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

— W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. Dlatego też okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać! Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny! — informuje Laura Mickiewicz.

Są powody do zadowolenia. W krótkim czasie, bo w ciągu zaledwie 10 dni, zebrano blisko 1000 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.
— Dokładnie były to 994 pary, które były nieuszkodzone! Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne — podkreśla Laura Mickiewicz. — Wszystkie okulary, dostarczone do naszej siedziby zostały posegregowane, starannie zapakowane i wysłane w środę do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Po raz kolejny pokazujemy, jak wielka siła jest we współpracy i zaangażowaniu koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariatu, wolontariuszy, uczniów, przedszkolaków w pomaganie!

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki. Są to: Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 6, Przedszkole nr 5, Zespół Szkół Gospodarczych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa 25, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej, Bufet Potrzeb, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1, Przedszkole nr 24, Przedszkole 31, Szkoła Podstawowa nr 15, Zespół Szkół Technicznych, III Liceum Ogólnokształcące, IV Liceum Ogólnokształcące.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB