środa, 19 czerwca 2019. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Amazonki zapraszają na marsz zdrowia

2018-10-12 13:07:00 (ost. akt: 2018-10-12 15:01:04)
Marsz zdrowia "Kocham Cię, życie"

Marsz zdrowia "Kocham Cię, życie"

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Jak co roku Elbląskie Amazonki organizują Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie". Tegoroczny odbędzie się w najbliższą sobotę (13.10).

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a dokładnie "Miesiącem Świadomości Raka Piersi". Idea to zrodziła się w połowie lat osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, a z czasem pomysł ten rozprzestrzenił się na cały świat. Do Polski dotarł zaledwie parę lat później, na początku lat 90 i dość szybko się przyjął. Z pewnością pomogła w tym Różowa Wstążeczka, która stała się symbolem tej świadomości.

— Dlatego też jak co roku Elbląskie Amazonki organizują XVII Marsz Zdrowia "Kocham Cię Zycie". Tegoroczny odbędzie się w sobotę, 13 października. Spotykamy się w samo południe przy Urzędzie Miejskim na ulicy Łączności — mówi Elżbieta Zimińska, prezeska elbląskich Amazonek.

Marsz przejdzie ulicami: Łączności, gen. Grota-Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną, Stary Rynek. Zakończenie przemarszu przed Ratuszem Staromiejskim.
— Do Ratusza Staromiejskiego zapraszamy na badania profilaktyczne oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych. Ogłosiliśmy również konkurs dla szkół na 'Najlepsze Hasło Promujące Zdrowie', które będzie niesione w czasie Marszu — dodaje Elżbieta Zimińska.

Hasła będą sfotografowane i umieszczone na jednym z elbląskich portali internetowych. Najlepsze zostanie wybrane poprzez głosowanie przez mieszkańców Elbląga. — Przewidujemy nagrody rzeczowe, a najlepsze hasła otrzymają Statuetki - "Jabłuszko Zdrowia" i "Drzewko Zdrowia". Celem Marszu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka zdrowia, a w szczególności profilaktyka raka piersi — mówi prezeska elbląskich Amazonek.

Rak piersi jest ciągle w Polsce tematem tabu - wciąż w kobietach jest lęk, strach, nie pozwala kobietom myśleć racjonalnie. Uciekają przed problemem - lepiej się nie badać, to nie będzie problemu, nie będzie ciężkiej choroby, którą trzeba pokonywać i która wyłącza nas z życia zawodowego, społecznego i może rodzinnego, niszczy naszą kobiecość. Jak należy przemawiać do kobiet? Jak nakłonić je do zainteresowania się swoim zdrowiem?

— Teorii jest dużo, ale nie ma przepisu na ten problem. Nawet Amazonki nie wiedzą jak to się odbyło z podjęciem decyzji. Ale jest jedna prawda. Zdrowie gwarantuje nam dobre, szczęśliwe, życie, wspaniałą rodzinę, miłość, spełnienie się na wszystkich szczeblach życia społecznego. Dlatego też apel do społeczeństwa, a w szczególności do kobiet - badajmy się bo wczesne wykrycie choroby daje nam szansę na wyleczenie. Jesteśmy nadzieją dla kobiet i udowadniamy, że warto walczyć o swoje życie i zdrowie — mówi Elżbieta Zimińska.
W marszu uczestniczą przedstawiciele samorządu, służba zdrowia, organizacje społeczne, młodzież i społeczeństwo Elbląga oraz przedstawiciele z Olsztyna, Ostródy, Iławy i inne organizacje zaprzyjaźnione.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB