Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Jakie mamy powietrze? Nowy czujnik smogu w Elblągu

2018-10-17 14:58:19 (ost. akt: 2018-10-17 15:14:56)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Elbląg jest jedną z 50 miejscowości, w których Eurobank zainstalował kolejne czujniki smogu w swoich placówkach. Teraz każdy, odwiedzając serwis internetowy www.airly.eu, może sprawdzić jakość powietrza.

Zamontowanie czujników smogu na placówkach Eurobanku to jeden z elementów kampanii #BezSmogu.
— Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat smogu i zwiększenie świadomości Polaków na temat zagrożeń wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem — informują organizatorzy.

Eurobank we współpracy z firmą Airly zamontował ich już 100 w swoich placówkach w całej Polsce, teraz również w Elblągu. Dzięki temu mieszkańcy mają dostęp do bieżących informacji o poziomie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Odczyty z czujników można znaleźć na stronie www.airly.eu/map/pl/ oraz w aplikacjach Airly dostępnych na system Android oraz iOS.

— Sensory mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza — informują organizatorzy kampanii.

— Smog jest problemem, z którym Polacy mierzą się od lat. Poprawa jakości powietrza w Polsce to jednocześnie jedno z największych współczesnych wyzwań — mówi Magdalena Suchanek, dyrektor zarządzający Eurobanku. — Eurobank jako instytucja odpowiedzialna społecznie zwraca uwagę Polaków na ten ważny temat. W ramach kampanii #BezSmogu z jednej strony prowadzimy realne działania - właśnie poszerzyliśmy ogólnopolską sieć z danymi dotyczącymi jakości powietrza o 50 kolejnych czujników smogu, które zainstalowaliśmy w naszych placówkach. Z drugiej strony edukujemy, mówimy o konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ zależy nam na zwiększeniu świadomości tego problemu.

Polska od lat przoduje w rankingu krajów europejskich, w których jakość powietrza jest bardzo zła. Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Według Europejskiej Agencji Środowiska, zła jakość powietrza przyczynia się nie tylko do degradacji środowiska naturalnego, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Jak pokazują dane z raportu „Jakość powietrza w Europie – raport 2017”[1] zła jakość powietrza przyczynia się do śmierci ponad 47 tys. osób w Polsce w ciągu roku.

— Wpływ smogu na nasz organizm jest zatrważający. Przyspieszone starzenie układu nerwowego, problemy z oddychaniem, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, astma, bezpłodność... Lista chorób spowodowanych oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo długa. Dlatego każda inicjatywa i każde działanie, które zwracają uwagę na ten ważny problem społeczny, a jednocześnie są realnym wsparciem w walce ze smogiem, są nieocenione. Tym bardziej cieszę się, że eurobank kontynuuje kampanię #BezSmogu. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości — mówi Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Pierwszym elementem walki ze smogiem jest przede wszystkim zbudowanie odpowiedniej świadomości w społeczeństwie oraz zadbanie o jak najszerszą sieć czujników, które będą monitorować stan powietrza. Co niezwykle ważne, czujniki smogu powinny znajdować się nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Wszyscy powinni mieć możliwość bieżącego sprawdzania jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Dzięki temu możemy zadbać o swoje zdrowie, tak planując codzienne aktywności, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na dłuższe przebywanie na zewnątrz, jeśli stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest wysokie.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB