Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Sto lat wyborczych kobiet

2018-10-18 14:45:51 (ost. akt: 2018-10-18 15:03:47)

Autor zdjęcia: Joanna Domratowska, Natalia Koszkur

Sto lat temu, na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego, Polki uzyskały prawa wyborcze. W czwartek odbyła się konferencja, która przypomniała o tym ważnym dla demokracji wydarzeniu.

Podpisany przez Piłsudskiego dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego postanawiał, że wyborcą jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. Mówił też, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa, posiadający czynne prawo wyborcze. To był efekt trwającej od lat walki polskiego ruchu emancypacyjnego o prawa kobiet do uczestnictwa w tworzeniu niepodległej Polski. W czwartek w Elblągu odbyła się konferencja przypominająca o tym ważnym dla demokracji wydarzeniu.

— Nie każdy pamięta, że sto lat temu kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze. Chcemy o tym przypomnieć i namawiać kobiety, aby z tego prawa chciały korzystać. Mówimy dziś o tym, aby iść do wyborów i głosować, bo frekwencja jest bardzo ważna. My kobiety nadal mamy o co walczyć, wystarczy spojrzeć na mniejsze wynagrodzenia kobiet. Ta niesprawiedliwość społeczna cały czas funkcjonuje — mówi Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiego oddziału terenowego Ligi Kobiet Polskich i organizatorka konferencji.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że patriotyzm i wiara w niepodległą Polskę przetrwała również dzięki kobietom.
— Utrzymywały ją poprzez codzienność, przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie w tych trudnych czasach. Panie czynnie brały też udział w zrywach niepodległościowych. Trudno wyobrazić sobie sukcesy regionu w sferze samorządowej, społecznej, gospodarczej, a także w administracji rządowej bez pań — mówił Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek wręczył również odznaczenia za zasługi dla Warmii i Mazur Danucie Janczuk, Grażynie Prokurant i Małgorzacie Zabiełło, które aktywnie działają na rzecz praw kobiet.

Małgorzata Zabiełło jest od 30 lat psychologiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Elblągu, przez 26 lat pracowała w Szkole Podstawowej nr 6, która jest placówką integracyjną, a także w Lazarusie.
— To odznaczenie jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Kocham swoją pracę, po tylu latach nie czuję wypalenia zawodowego. Dla mnie nagrodą są również podziękowania za pomoc i wsparcie, które udzielam jako psycholog — mówi Małgorzata Zabiełło.

Podczas konferencji mogliśmy również obejrzeć film "Polka potrafi" oraz wysłuchać wystąpień "Polskie kobiety - w codzienności i życiu publicznym" prof. Stanisława Achremczyka, "Równe prawa i nierówne szanse, czyli edukacja szkolna kobiet w II Rzeczypospolitej" dr Danuty Oleksiak oraz "Kobiety w wyborach. Wybory kobiet" Małgorzaty Sowickiej.
Dziennik Elbląski był patronem konferencji "100-lecie praw wyborczych kobiet".
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB