środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Dni Papieskie w Elblągu. 40 lat temu Polak został papieżem [zdjęcia]

2018-10-19 19:52:41 (ost. akt: 2018-10-19 21:28:18)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Ksiądz Stanisław Gorgol został laureatem nagrody biskupa elbląskiego "Tuus". Statuetka została wręczona w piątek podczas uroczystej gali z okazji Dni Papieskich. Galę uświetniły również koncert Eleni oraz występ Chóru Męskiego z Parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie.

W minioną środę (16.10) minęło 40 lat, odkąd Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w cały kraju organizowane są Dni Papieskie. W Elblągu uroczysta gala odbyła się w piątek (19.10) w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej 135.

Tegoroczne obchody Dni Papieskich odbywają się pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". To tytuł dramatu z 1964 r. autorstwa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.
— Jan Paweł II był nam ojcem, promieniowało z niego ojcostwo, dojrzałe, mądre, pełne troski — mówił ks. Piotr Towarek, prowadzący galę.

Podczas piątkowej gali poznaliśmy także laureata nagrody Tuus biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Jest ona przyznawana ludziom zaangażowany w promocję człowieka, pracę charytatywną czy też działalność edukacyjno-wychowawczą. W tym roku został nią wyróżniony ks. Stanisław Gorgol, który był na misjach w Ekwadorze, Kaliningradzie i Wenezueli.
— Nagroda zobowiązuje nas do czegoś, do jakiejś jeszcze roboty, więc ja tę odpracuję — deklarował ze sceny.

Kapituła nagrody przyznała również wyróżnienie, które trafiło do Agaty i Michała Grędzińskich, którzy od 13 lat są rodziną zastępczą dla dzieci nieuleczalnie chorych. Mają również piątkę własnych dzieci.

— Po raz osiemnasty obchodzimy Dni Papieskie, które są trwałym śladem naszej pamięci o wielkim rodaku, honorowym obywatelu Elbląga, św. Janie Pawle II — przypomniał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. — To on otaczał nas ojcowską miłością, wspierał w chwilach trudnych dla naszego narodu, podawał ojcowską dłoń i wskazywał, którędy iść. Przez ponad 26 lat w swoich nauczaniach przekazywał nam, na czym polega jego ojcowska więź i jak w dzisiejszym świecie sprostać roli ojca zarówno w wymiarze duchowny, jak i tym ludzkim.

Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, przypomniał, że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

— Jesteśmy dumni z naszej ojczyzny, z bohaterskich obrońców polskich granic, z Solidarności, z wielkiego papieża Polaka, który odwiedził nasze miasto 19 lat temu. Witało go wówczas 300 tys. osób. Było to największe zgromadzenie w historii Elbląga — mówił. — Jakie przesłanie pozostawił święty Jan Paweł II dla nas wszystkich? Myślę, że to przesłanie dotyczy przede wszystkim potrzeby budowania cywilizacji życia i miłości. Życia od początku do końca, miłości opartej na szacunku i związku kobiety i mężczyzny. Tutaj pięknie wplata się hasło tegorocznych Dni Papieskich "Promieniowanie ojcostwa". Jaka jest rola ojca? Ojca i męża, który powinien kochać i szanować swoją żonę, dbać o swoje dzieci, zapewnić im bezpieczeństwo. O te wartości powinniśmy dbać, bronić ich szczególnie teraz i bronić też tych, którzy pielęgnują te wartości.

Piątkową galę w Elblągu uświetniły również koncert Eleni oraz występ Chóru Męskiego z Parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie.
AKTKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB