środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

2018-11-06 11:47:38 (ost. akt: 2018-11-06 11:49:03)

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Elbląscy policjanci w ciągu minionej doby przyjęli zgłoszenia o dwóch oszustwach internetowych. Jedno z nich to transakcja sprzedaży, która nie doszła do skutku, druga to internetowy zakup odzieży na portalu aukcyjnym.

W drugim przypadku chodziło o zakup płaszcza za kwotę 250 złotych, za który zapłacono i nie otrzymano przesyłki. Transakcje krajowe na portalach aukcyjnych często są ubezpieczone i dość szybko można w takim przypadku uzyskać z powrotem wpłacone pieniądze. Poza tym transakcja odbywa się w obrębie jednego państwa stąd można też szybko uzyskać pomoc prawną.

Inaczej było w pierwszym zgłoszonym przypadku. Tu chodziło o sprzedaż komputera i wysyłkę do USA. Kwota też była zupełnie inna, bo ponad 3 tysiące złotych. A sam portal aukcyjny nie był krajowy.

Policjanci zabezpieczyli dokumentację w obu sprawach. Wyłudzenie pieniędzy lub towaru traktowane jest jako oszustwo. Zgodnie z Kodeksem Karnym grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują jednak o rozwagę przy przeprowadzaniu transakcji czy to zakupowych czy sprzedażowych. Przestrzegają też przed dokonywaniem wpłaty zaliczki na zakup auta. Zdarzało się bowiem, że osoby znajdując w Internecie okazję sprzedażową wpłacały pokaźną zaliczkę. Później okazywało się, że oferta sprzedaży auta była zwykłym oszustwem.
Informacja KMP w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB