Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wyjątkowe wydarzenie w Światowidzie. Artyści sprawni i niepełnosprawni na jednej scenie

2018-11-07 08:48:26 (ost. akt: 2018-11-07 08:55:53)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Tradycyjnie w listopadzie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu organizowane są Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Tegoroczna, 12 edycja, odbędzie się od 22 do 24 listopada.

— Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie, na którym swoją twórczość prezentują osoby z niepełnosprawnościami na równi z osobami sprawnymi — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, które organizują MSA. — Uczestnicy występują w pokazach muzycznych, tanecznych, spektaklach, pantomimach oraz w formach łączących wszystkie wymienione. Nie tylko sami prezentują się na scenie, ale mają również okazję uczestniczyć w spektaklach, projekcjach filmowych i wystawach.

Podczas MSA tworzona jest przestrzeń do wspólnej pracy twórczej. W programie znajdują się różnorodne warsztaty artystyczne, czas na wymianę doświadczeń i poglądów na temat arteterapii i metod pracy z osobami z niepełnosprawnościami mają także terapeuci. We wszystkich działaniach biorą udział nie tylko uczestnicy MSA, ale również osoby sprawne. Wydarzenie umożliwia osobom niepełnosprawnym sprawdzenie swoich umiejętności oraz kontakt z szeroką widownią.

— Staramy się stworzyć przestrzeń, w której na jednej scenie występują artyści sprawni i niepełnosprawni bez żadnej taryfy ulgowej, każdy musi dać z siebie wszystko, bo publiczność wszystkich traktuje jednakowo — mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. — Udział w imprezie jest dla większości uczestników czynnikiem motywującym do działania, wyzwalającym nową energię i służy wszechstronnemu rozwojowi i rehabilitacji społecznej.

W programie tegorocznej edycji, obok prezentacji artystycznych i projekcji filmowych, znalazła się wystawa ilustracji do baśni braci Grimm, realizowana wspólnie z Ambasadą Estonii. Jej kuratorką jest artystka, która gościła już na MSA – estońska ilustratorka Viive Noor. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii z Zimowych Igrzysk Paraoloimpijskich 2018 autorstwa Roberta Szaja.

— W tym roku gościć będziemy zespoły muzyczne, solistów, grupy teatralne i taneczne oraz artystów-plastyków m.in. ze Słowacji, Rosji, Finlandii i Litwy — dodaje Teresa Miłoszewska. — Zaproponujemy moduły warsztatowe dla terapeutów i dla uczestników, a w nich m.in. warsztaty improwizacji muzycznej z wykorzystaniem prostych instrumentów perkusyjnych, warsztaty teatralne, a także zajęcia z papieroplastyki i szkła artystycznego.

Organizatorami Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB