Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Dąb, pamiątkowy głaz i kapsuła czasu. Uczcili 100-lecie niepodległości [film, zdjęcia]

2018-11-08 14:55:01 (ost. akt: 2018-11-08 20:33:46)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Zasadzono dąb, odsłonięto pamiątkowy głaz z tablicą i zakopano kapsułę czasu. Tak mieszkańcy Suchacza w czwartek uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Suchaczu setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono już w czwartek (8.11). Z tej okazji odbyła się msza święta, a po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed świetlicę wiejską. Tutaj zasadzono dąb, odsłonięto pamiątkową tablicę oraz zakopano kapsułę czasu.

— Mam nadzieję, że gdy zostanie odkopana przypomni i przybliży dzisiejsze czasy — mówiła Monika Jarkiewicz, sołtys Suchacza (gm. Tolkmicko). — W kapsule znalazły się m.in. krótka informacji o naszej miejscowości i gminie, zdjęcia, również z dzisiejszej uroczystości, drobne przedmioty, jak: moneta, telefon komórkowy, pamiątkowy medal i złota obrączka.

Zobacz także: 100-lecie odzyskania niepodległości. Tak uczcimy ten dzień w Elblągu i powiecie elbląskim [program wydarzeń] 100-lecie odzyskania niepodległości. Tak uczcimy ten dzień w Elblągu i powiecie elbląskim [program wydarzeń] W najbliższą niedzielę (11.11) będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości jubileuszowe odbędą się również w Elblągu...
Na zakończenie uroczystości uczniowie ze szkoły w Suchaczu wypuścili w powietrze białe i czerwone balony.

— 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Dzisiaj czcimy ten dzień. Mam nadzieję, że każdy z nas w swoim sercu w dniu dzisiejszym nosi również ten patriotyzm i tę radość z tamtych chwil, że każdy z nas wie czym jest ojczyzna, czym jest patriotyzm i czym jest niepodległość. Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ale kiedyś tak nie było i musimy o tym zawsze pamiętać — mówiła Monika Jarkiewicz.

Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz na ręce sołtys przekazał flagę Polski nadesłaną przez prezydenta Andrzeja Dudę.
— Cieszę się, że widzę na tej uroczystości i osoby młode, i osoby starsze. Będziemy wszyscy pamiętali i w naszych sercach te obchody pozostaną na długo — powiedział.
AKTKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB