Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Kawiarenka Historyczna Clio. Śladami rzymskich żołnierzy

2018-11-17 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-16 11:10:28)
Bartosz Kontny

Bartosz Kontny

Autor zdjęcia: arch. muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu serdecznie zapraszają do Kawiarenki Clio. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek 20 listopada 2018 r.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.30, w nowej sali edukacyjnej wyremontowanego gmachu Gimnazjum, wejście od strony ulicy Zamkowej.

Kilka miesięcy temu przez media przemknęła wiadomość o tym, że na Kujawach odkryto ślady bytności rzymskich żołnierzy. O tym, że na nasze ziemie przybywali rzymscy kupcy, wiedzieliśmy już od dawna. Zastanawiano się jednak, czy wraz z nimi przybywali także rzymscy żołnierz/legioniści?

Odkrycia z ziemi kujawskiej „rzucają” nowe światło na kontakty Imperium z naszymi ziemiami. Gościem najbliższej Kawiarenki Clio będzie archeolog dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr hab. Bartosz Kontny jest pracownikiem Zakładu Archeologii Europy Starożytnej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują archeologię okresów - przedrzymskiego, rzymskiego i wędrówek ludów w barbarzyńskiej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bronioznawczej oraz archeologii podwodnej.

Od wielu lat naukowo jest także związany z okolicami Elbląga, brał udział w badaniach na cmentarzysku w Weklicach oraz wspólnie z Mirosławem Pietrzakiem opracował wyniki badań pruskiego cmentarzyska w Nowince.
Informacja muzeum

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB