Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Remontują zabytkowy budynek Poczty Polskiej. Prace zaplanowane na kilka lat

2018-12-11 11:16:01 (ost. akt: 2018-12-12 07:56:24)

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Trwają prace remontowe zabytkowego budynku Poczty Polskiej przy pl. Słowiańskim w Elblągu. Obecnie prace prowadzone są na ścianie od strony ul. Garbary.

Budynek przy pl. Słowiańskim, w którym znajduje się Poczta Polska, ma już ponad 130 lat. Został wniesiony w latach 1885-188. Jako jeden z nielicznych na elbląskiej starówce nie został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1994 r. został wpisany do rejestru zabytków i podlega pieczy konserwatora. Na przestrzeni lat obiekt nie przechodził większych remontów.

— Poczta Polska rozpoczęła prace remontowo-konserwatorskie budynku w roku 2011 i od tego czasu systematycznie, w ramach swoich możliwości je realizuje. Działania te są zaplanowane na kilka lat — informuje Poczta Polska.

Obecnie prace prowadzone są na ścianie od strony ul. Garbary.
— Aktualnie kontynuowany jest remont ściany północnej elewacji z wykorzystaniem innowacyjnych metod konserwacji elewacji, które zostały wykorzystane w Elblągu po raz pierwszy — informuje Poczta Polska.

Prace mają na celu zabezpieczenie elementów zewnętrznych elewacji, renowację i odtworzenie zniszczonych detali architektonicznych, a w efekcie przywrócenie obiektu do dawnej świetności.
— Z uwagi na zabytkowy charakter całego obiektu oraz jego walory historyczne i architektoniczne, wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków — informuje Poczta Polska.
AKT

Ciekawostki:
• W miejscu, gdzie obecnie stoi budynek poczty głównej, kiedyś znajdowała się kamienica Gotthilfa Struensee, dyrektora banku. W maju 1807 r. miał tu nocować sam Napoleon Bonaparte, który przyjechał do Elbląga, aby wizytować stacjonujące tu oddziały kawalerzystów. Kamienica została rozebrana w 1831 r., a 56 lat później w tym miejscu stanął budynek poczty.

• Obecny budynek przy pl. Słowiańskim został wzniesiony przez firmę inż. arch. Otto Depmeyer'a, która stworzyła najbardziej okazałe obiekty w Elblągu i okolicy na przełomie XIX i XX wieku. Został zbudowany w stylu neomanieryzmu z czerwonego piaskowca i cegły posiadający ogromną ilość detali dekoracyjnych i architektonicznych.

	http://m.wm.pl/2018/12/orig/dscn9713-514896.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB