Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Biskup elbląski pisze do wiernych. "Zachłanność prowadzi do dewastacji stworzenia"

2018-12-15 21:45:50 (ost. akt: 2018-12-16 12:40:41)
Biskup elbląski Jacek Jezierski

Biskup elbląski Jacek Jezierski

Autor zdjęcia: Anna Dawid

— Pan Bóg powierzył świat ludziom, aby w nim mądrze i roztropnie gospodarzyli. Tymczasem zachłanność prowadzi do dewastacji stworzenia, do jego wyniszczenia, do gospodarki rabunkowej, egoistycznej, prowadzonej bez myśli o dobru innych oraz o następnych pokoleniach mieszkańców ziemi — napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w liście na czas adwentu

Przytaczamy obszerne fragmenty listu, który biskup elbląski Jacek Jezierski przygotował na czas Adwentu 2018. Biskup Jezierski poruszył w nim również temat odpowiedzialności ludzi za środowisko.

List biskupa Jacka Jezierskiego
Adwent to okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Święta te, nie pozwalają nam zapomnieć, że w miejscowości Betlejem, w pobliżu Jerozolimy urodził się syn Maryi - Jezus. Był to prawdopodobnie czwarty rok przed początkiem naszej ery. Podstawą świąt jest wydarzenie historyczne, narodziny dziecka, chłopca narodowości żydowskiej. Taką charakterystykę posiada Jezus. Urodził się jak miliony dzieci przed Nim i po Nim, w skromnych warunkach, nie w dobrobycie, czy w luksusie.

(...)

Przypominam o tym, że święta Bożego Narodzenia posiadają swoją treść: jest nią wydarzenie narodzin w Betlejem. Święta posiadają również ważną substancję wiary: narodzony w Betlejem Jezus, syn młodej Marii, jest jedynym Synem Bożym, który stał się człowiekiem dla dobra każdej istoty ludzkiej. To przypomnienie jest uzasadnione, ponieważ zachodzą dziś procesy zapominania o sprawach zasadniczych, a także erozja wiary, przed którą powinniśmy się świadomie bronić.

Rok, który się kończy, był setnym po odzyskaniu przez państwo polskie niepodległości po 123 latach zaborów. Gdyby niewola trwała dłużej, nasz naród mógłby podzielić los wielu innych, które straciły państwowość i już nie dźwignęły się do wolnego bytu. Państwa zaborcze były poniekąd atrakcyjne. Dawały szanse rozwoju za cenę asymilacji i osłabienia, a w konsekwencji utraty przynależności do wspólnoty narodowej. Na szczęście tak się nie stało. Polacy zmobilizowali się w 1918 roku i potrafili wspólnie odbudować struktury własnego państwa. Polska odrodziła się. Wspólnota pochodzenia, narodu, dziejów, języka, kultury i religii to ważne dobro. To rzeczywistość, którą można porównać do korzeni drzewa. One pozwalają zachować stabilność i gwarantują rozwój. Za odzyskaną w 1918 roku wolność należy się wdzięczność poprzednim pokoleniom, a przede wszystkim Bożemu zrządzeniu, Bożej Opatrzności.

Współczesne nauczanie Kościoła akcentuje bardziej niż kiedyś naszą współodpowiedzialność za dzieło stworzenia. To jest za stan ekosfery: ziemi, wód, powietrza, klimatu, roślin i zwierząt. Również za poziom życia ludzi, zwłaszcza za ich zdrowie, a przede wszystkim za prawo do życia.

Pan Bóg powierzył świat ludziom, aby w nim mądrze i roztropnie gospodarzyli. Tymczasem zachłanność prowadzi do dewastacji stworzenia, do jego wyniszczenia, do gospodarki rabunkowej, egoistycznej, prowadzonej bez myśli o dobru innych oraz o następnych pokoleniach mieszkańców ziemi. Do naszego rachunku sumienia trzeba wprowadzać nową kategorię: jest nią grzech przeciwko Bożemu stworzeniu.
Jacek Jezierski, biskup elbląski

Cały list można znaleźć na stronie internetowej diecezji elbląskiej - tutaj

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niewierna juz #2644846 | 78.88.*.* 16 gru 2018 13:38

  Powiedz pan to Głodziowi niech odda jego zamek bezdomnym i biednym.Zamek za "jego "pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bez grosza #2644839 | 78.88.*.* 16 gru 2018 13:32

  Ło jej?! Naprawdę? I co ten pan myśli ze koledzy w sukienkach jego posłuchają?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a ja to lach #2644723 | 79.124.*.* 16 gru 2018 11:09

  dla pasterzy ważniejsza jest prawda objawiona od prawdy historycznej , której unikają jak ognia i próbują wybielać historię swojej firmy na wszelki możliwy sposób

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do :Aga memnon, Mazur, zulugula #2644570 | 93.105.*.* 15 gru 2018 23:22

  Życzę Wam spokojnych, wesołych świąt Bożego Narodzenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zulugula #2644561 | 79.124.*.* 15 gru 2018 23:10

  dzięki boskiej opatrzności Polska tylko przez 123 lata była pod zaborami ,tylko przez 50 lat panowała komuna - strach pomyśleć co mogło by się wydarzyć bez tej opatrzności

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)