Elbląg pamięta. Tak uczczono 48. rocznicę tragicznych wydarzeń [zdjęcia]

2018-12-18 21:53:44(ost. akt: 2018-12-18 22:19:46)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Mija 48 lat od wybuchu robotniczych protestów, które wybuchły na Pomorzu, także w Elblągu. Do ich stłumienia użyto milicji i wojsko. Wśród ofiar było trzech elblążan. W Elblągu pamięć ofiar tamtych wydarzeń uczczono we wtorek (18.12).
Robotnicze protesty w grudniu 1970 roku, w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i w Elblągu, wybuchły na wieść o drastycznych podwyżkach cen żywności. Do ich stłumienia władze wysłały milicję i wojsko. Użyto broni. Wśród ofiar tamtych wydarzeń było trzech elblążan.

Elbląg pamięta o tamtych tragicznych wydarzeniach. We wtorek (18.12) rano sekretarz miasta Artur Zieliński zapalił znicze na grobach elblążan, którzy zginęli w grudniu 1970 r. Wszyscy spoczywają na cmentarzu Agrykola. W jednej alejce znajdują się groby Waldemara Rebinina oraz Zbyszka Godlewskiego, na temat którego powstała słynna "Ballada o Janku Wiśniewskim". W innej części cmentarza leży zabity w Elblągu Marian Sawicz. Wszystkie groby oznaczone są symbolem "1970 Grudzień".

Artur Zieliński zapalił również znicz przy tablicy zlokalizowanej na budynku przy ul. 1 Maja, przed którym Marian Sawicz został postrzelony przez funkcjonariusza MO.

Wieczorem w katedrze św. Mikołaja odbyła się msza, po której uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Ofiar Grudnia. Tutaj odbyły się dalsze uroczystości, w ich programie znalazły się m.in. przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów.