Poznaliśmy laureatów Nagród Prezydenta Elbląga

2019-01-06 15:00:30(ost. akt: 2019-01-07 09:21:48)
Laureaci Nagród Prezydenta Elbląga 2019

Laureaci Nagród Prezydenta Elbląga 2019

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W niedzielę (6.01) w elbląskim teatrze uroczyście wręczono doroczne Nagrody Prezydenta.
W elbląskim teatrze odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Elbląga Witold Wróblewski wręczył doroczne nagrody.

W kategorii sport i turystyka:
Hanna Skrobotun – przedsiębiorca, działaczka społeczna, promotorka Elbląga i regionu. Osoba zafascynowana walorami naszego regionu, aktywnie zachęcająca turystów z kraju i zagranicy do poznania i korzystania z ich uroku.
Inicjatorka powstania Elbląskiego Klastra Turystycznego i jednocześnie prezes tego stowarzyszenia. Współautorka katalogu branżowego prezentującego marki turystyczne Elbląga i regionu oraz pomysłodawczyni filmów o branży turystycznej oraz filmu o święcie chleba. Współpracowała przy tworzeniu międzynarodowego szlaku pod nazwą „Pomorska droga Św. Jakuba”. Ten międzynarodowy szlak, który początek ma na Litwie, biegnie przez Rosję i nasz region na odcinku Mamonowo- Elbląg/Kępki , a kończy się w Hiszpanii. Za jej sprawą konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie włączył się prace nad rewitalizacją i oznakowaniem szlaku po stronie rosyjskiej.

Kategoria sport
Integracyjny Klub Sportowy Atak

Integracyjny Klub Sportowy Atak Elbląg obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Obecnie to największy tego typu klub w Polsce, w którym razem trenują sportowcy niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie i pełnosprawni.
Integracyjny Klub Sportowy Atak Elbląg powstał w 1998 roku. Od samego początku istnienia jego celem jest rehabilitacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych poprzez sport. Na początku, 20 lat temu, w klubie istniała jedna sekcja - siatkówki na siedząco. Dzisiaj Atak to potężny, wielosekcyjny klub w którym trenują sportowcy niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie, ale również sportowcy pełnosprawni, młodzi siatkarze. Ostatnie 20 lat to nieustanny rozwój klubu. Władze IKS Atak cały czas stawiają przed sobą kolejne wyzwania. Klub był organizatorem tak prestiżowych zawodów dla niepełnosprawnych, jak: Mistrzostwa Świata (2014r.) i Mistrzostwa Europy (2009 i 2013r.) w siatkówce na siedząco.

Działalność gospodarcza
Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA Sp. z o.o. w Elblągu

Florian Romanowski zainicjował radykalny w skutkach proces prywatyzacji Zakładu w Elblągu na rzecz pracowników. Tak też się stało i w dniu 24 lutego 1989 r. powstał nowy pod-miot gospodarczy „OPEGIEKA’ Sp. z o. o. w Elblągu jako spółka pracownicza. Prezesem Zarządu spółki został Florian Romanowski. Było to wówczas pierwsze w Kraju prze-kształcenie własnościowe w branży geodezyjnej, a oceniając je z perspektywy czasu bardzo udane. Bowiem dzisiaj, po 30-tu latach prezesem zarządu jest nadal Florian Romanowski, a OPEGIEKA to wiodąca firma geoinformatyczna w Polsce. Równolegle z umacnianiem pozycji lidera na rynku, aktywnie realizuje prace badawczo-rozwojowe (własne lub we współpracy z konsorcjami naukowo-badawczymi) tworząc na ich bazie nowe produkty oraz usługi dla klientów. Na sukces firmy składa się codzienna praca i zaangażowanie jej Lidera oraz blisko stu wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy stanowią najcenniejszy składnik aktywów Firmy.Prezes Florian Romanowski konsekwentnie dążył do transformacji profilu firmy z tradycyjnej świadczącej usługi geodezyjne i kartograficzne na lokalnym rynku w kierunku firmy oferującej przede wszystkim nowoczesne produkty i usługi z zakresu geoinformatyki, kartografii, fotogrametrii oraz baz danych na szerszym rynku odbiorców lokalnych, krajowych i zagranicznych.

Ochrona środowiska
Nadleśnictwo Elbląg:nominowane w kategorii nagroda specjalna w zakresie ochrona środowiska – w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem swoich pracowników służy Elblągowi i jego mieszkańcom, wnosząc nieoceniony wkład podejmując działania społeczne i aktywizujące mieszkańców w zakresie ochrony środowiska.

Opieka społeczna
Stanisław Brandt, prezes honorowy Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu
Stanisław Brandt przez 33 lata pełniąc funkcję Przewodniczącego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu wykazał się dużą aktywnością i inicjatywą jako społecznik i filantrop na rzecz środowiska niewidomych. Od 2001 do 2007 roku pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Okręgu PZN w Olsztynie oraz członka Zarządu Głównego PZN w Warszawie. Dzięki aktywnej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, Elbląską Radą Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, stałym kontaktom z władzami administracyjnymi powiatu i miasta Elbląg, 6-cioma gminami oraz organizacjami pożytku publicznego z terenu zamieszkiwania członków koła organizuje wszelką pomoc każdemu potrzebującemu. Od kilku lat zasadą przyjętą w kole jest pomoc i wspieranie tych, którzy często nie potrafią pogodzić się z utratą wzroku i dodawanie im wiary do życia, do aktywności w grupie, w swoim środowisku. Ważnym elementem działalności jest akcja odwiedzania osób w podeszłym wieku, samotnych i chorych. Za sprawą Stanisława Brandta od 2004 r. i do dzisiaj funkcjonuje Środowiskowy Dom Dziennego Pobytu dla osób z dysfunkcją wzroku, chorób wieku starczego oraz z lekkim upośledzeniem umysłowym z którego codziennie korzysta około 30 osób.

Służba zdrowia
Tadeusz Naguszewski, ordynator II Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Endokrynologicznym i Pododdziałem Diabetologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu

Posiadana wiedza i umiejętności medyczne i menadżerskie a także doświadczenie samorządowe i parlamentarne, skutecznie spożytkował dla dobra naszego regionu oraz pacjentów. Na Oddziale, którym zarządza, diagnostyka pacjentów obejmuje szeroki wachlarz usług diagnostyczno - leczniczych, udzielane są także świadczenia konsultacyjne dla oddziałów szpitalnych innych specjalności oraz kwalifikowanej pomocy w stanach nagłych. Sprawne zarządzanie Oddziałem, dobra organizacja pracy, wysokie kwalifikacje i zaangażowanie Pana doktora, wpływają na szybką i trafną diagnostykę oraz skuteczną terapię pacjentów Oddziału.Praca jest jego pasją. Wykazuje się zaangażowaniem w realizowaniu swoich codziennych obowiązków, profesjonalizmem oraz życzliwym podejściem do pacjenta.

Kultura i sztuka
mjr Maciej Skrzypczak

Od 2003 r. przez 14 lat pełnił służbę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Elblągu. To jedna z najstarszych orkiestr wojskowych w Polsce, utworzona w 1944 r. W okresie swego istnienia orkiestra wielokrotnie uczestniczyła w defiladach i odprawach wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Brała także udział w ćwiczeniach wojsk na różnych poligonach w kraju jak i zagranicą. Wystąpiła z niezliczoną ilością koncertów oraz uczestniczyła z powodzeniem w konkursach i festiwalach orkiestr.Elbląska Orkiestra Wojskowa znana jest z uświetniania uroczystości państwowych. Występuje także podczas wydarzeń patriotyczno- religijnych oraz społecznych. Także elblążanie mieli okazję wielokrotnie przekonać się o umiejętnościach Orkiestry Wojskowej podczas ich koncertów na imprezach masowych, jak np. Lato w Formie. To właśnie pod batutą Majora Skrzypczaka Orkiestra odniosła najwięcej sukcesów. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w licznych konkursach zarówno o randze krajowej, jak i międzynarodowej.

Działalność oświatowa i pedagogiczna
Hanna Barbara Pietras, nauczyciel ZSO nr 2 - II liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
Barbara Pietras należy do grona nauczycieli wyróżniających się w pracy dydaktyczno-wychowawczej szczególnym zaangażowaniem. W ponad 70-letniej historii II liceum Ogólnokształcącego w Elblągu wychowała największą liczbę Laureatów i Finalistów szczebla centralnego olimpiad przedmiotowych łącznie jest to liczba 43 Olimpijczyków. Największym osiągnięciem Jej uczniów na poziomie światowym jest zdobycie w 2014r. Brązowego Medalu na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Indonezji; na poziomie ogólnopolskim: w 2014r. – I miejsca w Polsce w XLIII Olimpiadzie Biologicznej; w 2012r.- I miejsca w Polsce w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej; w 2017r. - II miejsca w Polsce w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK; w 2017r. – II miejsca w Polsce w XXI Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności; w 2012r. – V miejsca w Polsce w XXVIII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej; w 2006r. – VIII miejsca w Polsce w XXXII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej; w 2014r. – IX miejsca w Polsce w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W samym tylko roku szkolnym 2016/2017 trzech uczniów przygotowanych pod Jej kierunkiem zostało Laureatami, a trzech Finalistami szczebla centralnego wspomnianych olimpiad.

Kategoria inne
Henryk Myśliński – z zamiłowania fotograf dokumentalista. Od 1967 roku fotograf zawodowy. Wieloletni fotoreporter elbląskiej prasy lokalnej. Współautor wielu albumów fotograficznych, promujących zabytki Elbląga, jego okolice oraz ważne wydarzenia.W styczniu 1999 roku został członkiem PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu. Jest również członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. W 2013 r. został prezesem utworzonego przy Oddziale PTTK w Elblągu Klubu Fotograficznego. Jest to organizacja społeczna, zrzeszającą fotografów i miłośników fotografii. Działa na terenie naszego miasta, koncentrując swoje wysiłki na działaniu o charakterze lokalnym i regionalnym w zakresie miasta Elbląga i województwa warmińsko-mazurskiego.W 2015 r. został Instruktor Fotografii Krajoznawczej. Od tego czasu organizuje oraz prowadzi „Wtorkowe rozmowy o fotografii i fotografowaniu”. Spotkania odbywają się w drugi oraz ostatni wtorek miesiąca w siedzibie elbląskiego PTTK. Głównym celem spotkań jest pogłębienie wiedzy o fotografii i fotografowaniu i uzyskanie dobrej oceny z wykonanych zdjęć. Na spotkaniach przy użyciu sprzętu audiowizualnego omawiane i pokazywane są techniki fotografowania, posługiwania się sprzętem fotograficznym oraz oprogramowaniem komputerowym do obróbki zdjęć wykonanych sprzętem cyfrowym. Uczestnicy spotkania, prezentują swoje zdjęcia, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, pozostali oceniają, jakość prac i wnoszą swoje uwagi.

Ks. Mieczysław Józefczyk
Wikipedia pod hasłem „Mieczysław Józefczyk” podaje: polski ksiądz katolicki, doktor teologii w zakresie socjologii religii, historyk. Dla elblążan to duchowny, patriota, regionalista, kronikarz dziejów, kustosz, który związał swe losy z Elblągiem. Ksiądz Infułat Józefczyk jest współtwórcą lokalnej tożsamości mieszkańców przybyłych do Elbląga po 1945 roku. Buduje polską tożsamość miasta, zachowując jednocześnie pamięć o Elblągu i jego mieszkańcach, którzy przeminęli wraz z zakończeniem II wojny światowej. Wiele zawdzięcza mu kościół pw. św. Mikołaja, późniejsza katedra, gdzie jako proboszcz od 1968 roku z energią i zapałem przystąpił do jego dalszej odbudowy, zachowując pozostałe z pożogi wojennej zabytki. To prawdziwy kustosz sakralnych zabytków Elbląga. Jego determinacji i zaangażowaniu kościół katedralny zawdzięcza piękne witraże z motywami religijnymi, które zdobią te średniowieczny mury. Członek Armii Krajowej, kombatant z piękną kartą podziemną. Do dziś bierze udział w wydarzeniach rocznicowych dając elbląskiej młodzieży świadectwo patriotyzmu. W swoich płomiennych przemówieniach mocno podkreśla konieczność obrony najwyższych wartości, oddania Ojczyźnie. Te słowa wśród zebranych zawsze budzą podziw, przyjmowane są z refleksją i wielkim wzruszeniem.Bogata jest też działalność publicystyczna Księdza Infułata.
oprac.daw

Źródło: Dziennik Elbląski