Poniedziałek, 24 czerwca 2019. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Dyskutowali nad budżetem Elbląga na 2019 rok

2019-01-08 18:38:28 (ost. akt: 2019-01-08 19:03:13)
Debata budżetowa 2019 r.

Debata budżetowa 2019 r.

Autor zdjęcia: Anna Dawid

We wtorek (8.01) odbyła się debata nad budżetem miasta na 2019 rok.

Przez ponad dwie godziny dyskutowano we wtorek (8.01) nad budżetem Elbląga na 2019 rok. Swoje uwagi i wnioski zgłaszali radni, w dyskusji mogli uczestniczyć również mieszkańcy, jednak tych na sali Urzędu Miejskiego, gdzie odbyła się debata było zaledwie kilku.

- W stosunku do budżetu, który był złożony do Rady 15 listopada zaszło dużo zmian. Wzrosły dochody o około 21 mln zł i wydatki, które również będą większe w obecnej propozycji o około 28,5 mln zł - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Jak podkreślił Witold Wróblewski, zasadą polityki inwestycyjnej będzie to, że w pierwszej kolejności przyjęto do budżetu te zadania, które już rozpoczęto oraz te, na które miasto ma już podpisane umowy na dofinansowanie. Na inwestycje przeznaczono ok. 41 mln zł.

W budżecie miasta zawarto również podwyżki dla pracowników sektora budżetowego.
- Problemem są pieniądze na zapowiadane podwyżki w sektorze oświaty. Podwyżka 5 procentowa, zapowiadana przez panią minister od stycznia tego roku, mija się z subwencją na minus o 10 mln zł - mówi prezydent Wróblewski.

Zaplanowane dochody w budżecie to: 644 809 106 zł, natomiast wydatki: 649 146 319 zł. Budżet Elbląga na 2019 r. 678 677 307 zł.

Jak zaznaczyła Rozalia Grynis, skarbnik miasta Elbląga nie podwyższone zostały lokalne podatki.
- Nie podwyższaliśmy podatku od nieruchomości, czy podatku od środków transportowych, mimo, iż minister finansów na 2019 rok stawki określił wyższe o 1,9 procent - wyjaśnia Rozalia Grynis.

Wnioski do miejskiego budżetu składali radni. Dużą ich część stanowiły naprawy i remonty ulic i chodników.
- Proszę o uwzględnienie przy weekendowych remontach dróg ulic: Lubraniecka, Matejki, Krakusa, Poprzeczna, Lipińska i Topolowa - mówił m. in. radny Rafał Traks

Radna Halina Sałata zgłosiła m.in. konieczność remontu chodnika przy ul. Słonecznikowej i wykonanie dojazdu do usytuowanych tam budynków komunalnych.

Radny Marek Kamm poprosił m.in. o uwzględnienie w budżecie pieniędzy na remont ul. Janowskiej, na odcinku, na którym są betonowe płyty.

Radni zgłaszali m.in. wnioski o większe wsparcie sportu dla dzieci (radny Bogusław Tołwiński), wsparcie programu "Edukacja przez szachy w szkole" (radna Irena Sokołowska), wsparcie dla programów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (radna Halina Sałata), utworzenie plaży miejskiej (Michał Missan), utworzenie ścieżki rowerowej od Obrońców Pokoju do targowiska miejskiego (radny Marek Kamm), podwyżki dla pracowników samorządowych (radna Jolanta Lisewska) i inne.
daw.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB