Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Będzie czwarty nowy tramwaj

2019-01-17 13:38:19 (ost. akt: 2019-01-17 15:50:40)
Elbląskie tramwaje

Elbląskie tramwaje

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Lekki, wytrzymały, a co najważniejsze nowy. W 2020 roku na elbląskie tory wyjedzie kolejny "ogórek", który pomieści nawet 100 pasażerów.

Na zakup nowego tramwaju Elbląg pozyskał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 1,9 mln zł. Resztę pieniędzy - ponad 1,4 mln zł - dołoży miasto. Tramwaj będzie miał od 14 do 15,5 metrów długości, będzie w części pojazdem niskopodłogowym i pojedzie nim nawet 100 pasażerów. Umowę na jego realizację miasto podpisało w czwartek (17.01), z poznańską firmą Modertrans, w fabrykach której od 2017 roku budowane są także trzy nowe, niskopodłogowe wagony. Z początkiem 2020 roku wszystkie cztery powinny już wyjechać na elbląskie tory.

Nowy tramwaj będzie napędzany silnikami prądu przemiennego i będzie miał możliwość odzyskiwania energii.

— Przy hamowaniu można albo oddać energię do sieci, pod warunkiem, że drugi pojazd ją odbierze i wykorzysta, albo można tę energię zagospodarować, np. na potrzeby oświetlenia zewnętrznego w tramwaju. To będzie pojazd nowoczesny, wygodny i lekki, z podwójnym układem grzewczym, posiadającym ogrzewanie podłogowe i pod siedzeniami oraz dodatkowe grzanie od strony dachu. W okresie letnim będzie umożliwiał dobrą cyrkulację powietrza — mówi Jarosław Bakinowski,
wiceprezes zarządu w firmie Modertrans.

Budowa i zakup czterech nowych tramwajów łączą się z dużą inwestycją miejską, jaką jest modernizacja zajezdni tramwajowej i budowa nowej hali. W ostatnim przetargu kwota oferenta przekroczyła jednak tę, którą za remont zajezdni jest w stanie zapłacić miasto.

— Rozstrzygnięcie nastąpi po zmianie budżetu, czyli po 24 stycznia. Myślę, że wtedy będziemy mogli już podpisać umowę na wykonawstwo — mówi Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

W Elblągu średni wiek tramwajów wynosi ok. 28 lat.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a #2677667 | 88.130.*.* 7 lut 2019 22:54

    sensacja-bedzie tramwaj................................s zok. wyrazy wspolczucia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz