Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Ferie w mieście. Każdy znajdzie coś dla siebie

2019-01-17 14:30:03 (ost. akt: 2019-01-17 14:34:15)
Lodowisko Helena w Elblągu

Lodowisko Helena w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dla ponad 14 tysięcy elbląskich uczniów w najbliższy poniedziałek (21.01) rozpoczną się ferie. Jak mogą spędzić ten czas?

140 tysięcy złotych popłynie z miejskiej kasy na ferie zimowe. Z tych pieniędzy zostaną sfinansowane m. in. półzimowiska, w których wezmą udział uczniowie, a także podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

— W tym roku półzimowiska organizowane są w sześciu szkołach podstawowych oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w dwóch turnusach. Pełna odpłatność za tę ofertę wynosi 90 złotych, z czego 50 złotych zostanie przeznaczone na wyżywienie uczniów, a 40 złotych stanowi dopłatę do organizacji — mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji i sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Są jeszcze wolne miejsca w SP 15 i kilka miejsc w SP 23. Z zimowisk skorzysta w tym roku ok. 1070 dzieci.

Drugą formą wypoczynku jest bogata oferta ogólnodostępnych zajęć przygotowanych przez jednostki miejskie – Bibliotekę Elbląską, Centrum Sztuki Galeria El, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Postawiono przede wszystkim na bogatą ofertę sportowo-rekreacyjną. MOSiR przygotował dla dzieci i młodzieży ponad 170 godzin różnego typu zajęć: tenisa stołowego, piłki nożnej, ręcznej i siatkówki, a także judo oraz turnieje sportowe.

– Zajęcia będą się także odbywały na krytej pływalni oraz na lodowisku i torze łyżwiarskim Kalbar. 26 stycznia organizujemy także wycieczkę rowerową Zimowa Bażantarnia, którą zakończy wielkie ognisko i pieczenie kiełbasek – mówi Marek Kucharczyk z elbląskiego MOSiR-u.

Wachlarz swojej oferty rozkłada także Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Kościuszki. Tutaj przygotowano m. in. zajęcia z nauki i doskonalenia pływania oraz jazdy na łyżwach, zajęcia lekkoatletyczne czy zawody w piłkę siatkową.

Nie zapomniano również o ofercie kulturalnej. W organizację zajęć włączyły się Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria EL i wszystkie filie Biblioteki Elbląskiej. W programie przygotowano zajęcia dźwiękowo-wizualne, plastyczne, muzyczne, turnieje gier planszowych, szachy czy wspólne czytanie.

— W Młodzieżowym Domu Kultury będzie można np. nauczyć się gry na perkusji, czy saksofonie, wziąć udział w warsztatach wokalnych czy zajęciach z tańca hip-hop — dodaje Małgorzata Sowicka.

Władze Elbląga zapewniają jednak, że również dzieci, dla których zabraknie miejsc na półzimowiskach, mają szansę na atrakcyjne ferie. Ma to udowadniać informator, który już trafił do rąk elbląskich uczniów. Jest także dostępny w formacie pdf na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Elbląski samorząd ogłosił także konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. „Organizacja zajęć sportowo – rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych”. Na ten cel przeznaczono z budżetu miasta kwotę 40 tys. zł. Dofinansowanie otrzymało 13 elbląskich stowarzyszeń i klubów sportowych na organizację zajęć dla 7352 osób.

– Łącznie więc przeznaczamy na organizację zimowego wypoczynku dodatkowo 180 tys. zł - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Chciałbym wszystkim uczniom życzyć miłego wypoczynku. Mam nadzieję, że będzie to dla wszystkich czas spędzony aktywnie na dobrej, ale przede wszystkim bezpiecznej zabawie.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB