Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Mniej kradzieży, włamań i wypadków. Taki był 2018 rok w policyjnych statystykach

2019-01-21 14:14:10 (ost. akt: 2019-01-21 14:22:20)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Mniej zdarzeń przeciwko życiu i zdrowiu, kradzieży i włamań, a także wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Elbląska policja pochwaliła się wynikami pracy z ubiegłego roku. Jeszcze w styczniu sfinalizowane zostanie także przekazanie działki przy ul. Lotniczej, gdzie zostanie wybudowana nowa komenda policji.

Nad bezpieczeństwem elblążan i mieszkańców powiatu codziennie czuwa 378 policjantów. Ich pracę za 2018 rok podsumowano w poniedziałek (21.01), podczas policyjnej odprawy. A jak pokazują statystyki, nie jest źle, bo w stosunku do 2017 r. zanotowano mniej tzw. zdarzeń przeciwko życiu i zdrowiu. Ale bezpieczniej jest nie tylko w całym powiecie i Elblągu, statystyki są obiecujące w całym województwie warmińsko-mazurskim.

— Podjęliśmy szereg działań profilaktycznych i zapobiegawczych, dzięki czemu przestępczość na terenie naszego województwa spadła — mówił w poniedziałek insp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Pracę policji dobrze oceniają także sami elblążanie. W 2018 roku przeprowadzono coroczną ankietę, z której wynika, że 93 proc. mieszkańców pozytywnie ocenia działania funkcjonariuszy. Zaś 80 proc. elblążan uważa, że nasze miasto jest bezpieczne. Wskazują także, że w Elblągu nadal potrzeba patroli pieszych, chcieliby także ograniczenia spożywania alkoholu w miejscach publicznych i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A jeśli chodzi o te ostatnie funkcjonariusze z Elbląga mają powody do zadowolenia.

— W 2018 roku odnotowaliśmy mniej wypadków drogowych i mniej zabitych. Było to 11 osób. Współdziałamy z zarządcami dróg, a wiele nowych rozwiązań technicznych, np. tzw. kocie oczka na jezdniach, doświetlenie przejść dla pieszych czy na skrzyżowaniach wprowadził samorząd elbląski. To znacznie poprawiło bezpieczeństwo w ruchu drogowym — mówił insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu.

W stosunku do 2017 roku, w ubiegłym roku na terenie Elbląga i powiatu spadła również przestępczość: odnotowano mniej kradzieży i włamań, udało się także wykryć sporo oszustw na osobach starszych i zdarzeń związanych z tzw. cyberprzestępczością. Nieznaczeni - bo o trzy w stosunku do 2017 roku - wzrosła liczba rozbojów.

Za efektywne, ubiegłoroczne działania w pionie kryminalnym i za zmniejszenie przestępczości i zwiększenie jej wykrycia, elbląska policja została wyróżniona przez komendanta wojewódzkiego dodatkowym, nieznakowanym pojazdem. To kolejny "zastrzyk" floty rodzimej komendy, ale elbląscy policjanci proszą o więcej.

— W ramach tzw. sponsoringu w 2018 roku dostaliśmy pięć nowych pojazdów, w tym roku ze strony służbowej - nową astrę, bmw, dwa pojazdy marki hyundai i toyotę, która przyjdzie do nas na dniach. Na powiat ziemski i grodzki mamy 60 samochodów i jeśli w roku przychodzi pięć to jest zastrzyk, ale my je mimo wszystko eksploatujemy. Rocznie potrafimy przejechać nawet do 100 tys. kilometrów. Mamy trzy samochody TG, do przewozu osób zatrzymanych, a potrzebujemy przynajmniej siedem. Sprzęt przychodzi, ale człowiek marzy, żeby go było więcej — nie ukrywa komendant Muraszko.

Przy okazji rocznej odprawy policji nie zabrakło także pytań o budowę elbląskiej komendy, która ma powstać na dawnych terenach wojskowych przy ul. Lotniczej. I tu bardzo dobra wiadomość.

— Mieliśmy trochę problemów z pozyskaniem działki, sam teren okazał się podmokły, więc dość mocno musieliśmy zwiększyć budżet na tę inwestycję. Ale styczeń jest miesiącem gdzie sfinalizujemy przekazanie działki. Dalej czeka nas procedura wyłonienia podmiotu, który zaprojektuje i wybuduje komendę. Szacujemy, że budowa nowej siedziby elbląskiej policji pochłonie ok. 75 mln zł. Pieniądze są zabezpieczone w budżecie — zapewnia komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Elbląscy policjanci zachęcają także do wstąpienia w ich szeregi. Na koniec 2018 roku w rodzimej komendzie było 9 wakatów.

— 31 grudnia przyjęliśmy do pracy czterech nowych policjantów, już mamy dwóch kolejnych kandydatów na luty, bądź marzec. Zapraszamy do pracy do nas — zachęca komendant Muraszko.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB