środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Na Saperów mieszkań dla elblążan nie będzie

2019-01-30 10:50:15 (ost. akt: 2019-01-30 11:04:41)
W miasteczku handlowym na ul. Saperów, w 2017 roku, powstały pierwsze czynszówki w budynku po dawnym ZST-H

W miasteczku handlowym na ul. Saperów, w 2017 roku, powstały pierwsze czynszówki w budynku po dawnym ZST-H

Autor zdjęcia: arch. redakcji

Budynek przy ul. Saperów, w którym kiedyś mieściło się III Liceum Ogólnokształcące miał zostać zagospodarowany pod mieszkania czynszowe. Na nowe lokale z niecierpliwością czeka wielu elblążan. Niestety miasto studzi oczekiwania - w dawnej szkole mieszkań nie będzie.

W wyniku ruchów oświatowych, od 1 września 2018r. uczniowie i kadra nauczycielska III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, przenieśli się do budynku dawnego Gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej. Tym samym pusty pozostał okazały budynek przy ul. Saperów 14 F, wchodzący w skład tzw. miasteczka szkolnego.

Jesienią 2018 roku elbląscy radni zgodzili się przekazać starą siedzibę szkoły Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego z przeznaczeniem na mieszkania. Pierwsze, wstępne szacunki wskazywały, że w dawnej szkole miało powstać nawet 30 "czynszówek" o zróżnicowanym metrażu. O lokale mogli się zaś starać wszyscy zainteresowani elblążanie, jednak pierwszeństwo otrzymania mieszkania miały mieć osoby, które nie posiadały tytułu własności innego lokalu, miały stały dochód oraz mogli wpłacić wadium, jako tzw. partycypację od kosztów budowy mieszkań.

Podobne rozwiązanie zastosowano dwa lata temu. To wtedy miejscy radni przekazali ETBS-om dawny budynek po Zespole Szkół Turystyczno - Hotelarskich, przy ul. Saperów 14 b, który w czerwcu 2017 roku stał się domem dla 41 elbląskich rodzin. Taki sam plan ETBS miał względem Saperów 14F. Jak się okazuje, ten jednak nie wypali.

— Po szczegółowej analizie tej lokalizacji ustalono, że przebudowa tej części budynku użytkowego na mieszkania ograniczy sprawne funkcjonowanie Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej, zajmującej część budynku przy ul. Saperów 14E — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu. - Problem dotyczy bezpieczeństwa użytkowników szkoły ponieważ zostaną zamknięte drogi ewakuacyjne prowadzące do drugiej klatki schodowej. Budynek jako całość nie spełniałby wówczas wymaganych przepisów bhp i ppoż.

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno władze miasta, jak i ETBS nie chcą jednak rezygnować z pomysłu utworzenia dodatkowych mieszkań czynszowych.

— Cały czas trwają rozmowy i uzgodnienia z ETBS w sprawie wskazania innej lokalizacji pod budownictwo mieszkaniowe — dodaje Mierzejewski.

W grę wchodzi albo budowa całkowicie nowego obiektu, albo adaptacja już istniejącego budynku użytkowego.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ina #2672293 | 94.254.*.* 30 sty 2019 17:17

    I dobrze

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Aciznowu.... #2672203 | 159.205.*.* 30 sty 2019 15:05

    Zdjęcia mają autorów. I żaden podpis archiwum redakcji tego nie zmieni. Prawo prasowe się kłania.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz