Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Źle się poczuł podczas kąpieli. Podtrucie czadem w mieszkaniu na Robotniczej

2019-02-04 12:58:38 (ost. akt: 2019-02-04 13:06:57)
W okresie grzewczym intensywniej eksploatowane są urządzenia grzewcze i nasilają się przypadki zatruć osób tlenkiem węgla (czadem)

W okresie grzewczym intensywniej eksploatowane są urządzenia grzewcze i nasilają się przypadki zatruć osób tlenkiem węgla (czadem)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP

Policjanci i strażacy interweniowali w jednym z mieszań przy ulicy Robotniczej w Elblągu. 38-letni mężczyzna w trakcie kąpieli źle się poczuł. Rodzina wezwała służby ratunkowe.

Policjanci i strażacy interweniowali w jednym z mieszań przy ulicy Robotniczej w Elblągu. 38-letni mężczyzna w trakcie kąpieli źle się poczuł. Rodzina wezwała służby ratunkowe. Okazało się, że sprawcą tego stanu był nieszczelny piecyk gazowy. Ulatniał się z niego zabójczy tlenek węgla. Mężczyzna trafił na obserwację do szpitala.

Wczoraj (3 lutego) około godziny 11.00 policjanci wspólnie ze strażakami interweniowali w mieszkaniu przy ulicy Robotniczej w Elblągu. Służby poinformowała rodzina 38-letniego mężczyzny, który w trakcie kąpieli dostał zawrotów głowy i nudności. Elblążanin został przetransportowany karetką do szpitala. Na szczęście tylko na obserwację. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Powodem zasłabnięcia było podwyższone stężenie tlenku węgla, który jak się okazało ulatniał się on z piecyka.

Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla czyli CO, potocznie zwany czadem. W temperaturze pokojowej to bezbarwny i bezwonny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne. W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla, może występować w całej kubaturze pomieszczenia. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tej substancji może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Szczególnie teraz w okresie grzewczym ważne jest sprawdzanie instalacji wentylacyjnych. Ważne szczególnie jeżeli korzystamy z piecyków gazowych do ogrzewania czy podgrzewania wody oraz z pieców kaflowych lub opalanych węglem lub pochodną tego paliwa.
Informacja KMP w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziom #2675699 | 83.23.*.* 4 lut 2019 21:46

  Biegly sadowy stwierdzil w pewnej sprawie,ze brak wentylacji w pomieszczeniu z piecem gazowym ,nie zagraza zyciu ,poniewaz nie wplywa na prace kotla. Majac takich bieglych ,nie ma co sie dziwic prostym obywatelom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #2675400 | 46.170.*.* 4 lut 2019 13:49

  czujnik czadu powinien być obowiązków wszędzie tam gdzie jest piec czy piecyk. Nie ma czujnika, nie ma dostawy gazu do domu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gyhu #2675373 | 188.147.*.* 4 lut 2019 13:26

  Jak się ma stary piec gazowy to trzeba robić co roku przeglądy a do tego kupić sobie czujkę na czad? No ale jak szkoda pieniędzy to takie są efekty.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz