Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Stoją w mieście ponad pół wieku. Teraz doczekają się odnowy

2019-02-05 10:24:18 (ost. akt: 2019-02-05 10:30:02)
Renowację przejdzie także popularny "Żubr", forma przestrzenna Lecha Kunki

Renowację przejdzie także popularny "Żubr", forma przestrzenna Lecha Kunki

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Niebawem renowację przejdzie siedem najbardziej zaniedbanych form przestrzennych. Ponadto w Elblągu zostaną utworzone trzy ścieżki turystyczne. Jedna z nich będzie prowadziła szlakiem rzeźb Otwartej Galerii.

Elbląskie formy przestrzenne są efektem Biennale Form Przestrzennych, imprezy kulturalnej, która po raz pierwszy została zorganizowana w naszym mieście w 1965 roku. Ta idea, jak nigdzie indziej, w Elblągu została zrealizowana. Wyniki prac artystów zmontowane i pospawane w elbląskim Zamechu umieszczono w różnych miejscach miasta, wiele z nich zasługuje na uwagę ze względu na jakość i rangę artystyczną.

Abstrakcyjne rzeźby z metalu stały się dla elblążan naturalnym elementem miejskiego pejzażu. Część z nich nie przetrwała jednak próby czasu i rozpadła się lub została rozebrana, ale ciągle, ponad 50 form zachowało się do dziś. By zapobiec ich dalszej degradacji miasto wespół z CS Galeria EL dokonuje cyklicznych napraw rzeźb.

W tym roku planuje się odnowić kolejne formy: Jerzego Krychowicza, Edwarda Krasińskiego i Katarzyny Kobro, które znajdują się na dziedzińcu Galerii El. Oprócz nich renowacji zostaną poddane formy znajdujące się w przestrzeni miejskiej: Henryka Stażewskiego na ul. Rycerskiej, Lecha Kunki na Placu Słowiańskim, Hilarego Krzysztofiaka w parku Planty oraz Jana Hendycha w parku Kajki. W sumie siedem rzeźb zostanie wypiaskowanych i pomalowanych, renowacji poddane zostaną także cokoły form.

— Ponadto wytypowano do oświetlenia trzy formy przestrzenne: Henryka Berlewiego oraz Ewerdta Hilgemanna z 1986 i 1987 roku, zlokalizowane bezpośrednio przy Galerii EL — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.

Rzeźby stanowiące w Elblągu tzw. Otwartą Galerię wejdą w skład ścieżki dydaktycznej Szlakiem Form Przestrzennych. Miasto ma w planach utworzyć jeszcze dwie dodatkowe ścieżki: Śladem Parków Miejskich oraz Szlakiem Starego Miasta. Wszystkie trzy będzie można poznać dzięki specjalnej aplikacji na smartfon, z geolokalizacją, która będzie umożliwiała sprawne poruszanie się po wszystkich ścieżkach i oznakowanie wybranych obiektów na starym mieście np. kamienic.

— Mamy już merytorycznie opracowane zdjęcia obiektów i opisy, pojawią się także tłumaczenia, bo aplikacja będzie dostępna po polski, angielsku i niemiecku — dodaje Łukasz Mierzejewski.

Obecnie miasto szuka wykonawcy zadania, które pochłonie prawie 450 tys. złotych. W 85 procentach zadanie zostanie sfinansowane ze środków unijnych. Urzędnicy chcą, by ścieżki były gotowe na tegoroczny sezon turystyczny.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ed #2677759 | 5.173.*.* 8 lut 2019 08:12

    Moze pomyslicie o pomniku na fontannie na rybkach ? Tylu artystow mamy w Elblagu i nikt nie podejmie sie odtworzeniem pomnika. Moze jakas inicjatywa galerii el ? Ludzi maja wiedza kto co potrafi finanse niech część od miasta a czesc od nas mieszkancow - chetnie wplacę na ten cel i mysle ze wielu elblazan

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz