Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Elbląg przyjazny elektromobilności

2019-02-07 10:22:56 (ost. akt: 2019-02-07 10:24:32)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Urzędnicy miejscy w Elblągu zostali przeszkoleni z elektromobilności i ustawowych wymogów w tym zakresie.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, największa organizacja branżowa w kraju, wyróżniło także magistrat certyfikatem „Miasta przyjaznego elektromobilności” oraz podpisało z gminą List intencyjny o współpracy, w ramach którego PSPA będzie wspierało Elbląg w zakresie wdrażania elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV.

— Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów — mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

W szkoleniu w Elblągu wzięło udział około 50 urzędników. Poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektromobilności, co potwierdza certyfikat „Miasto przyjazne elektromobilności”, przyznany Elblągowi przez PSPA. Odebrał go wiceprezydent miasta Janusz Nowak. Przy okazji szkolenia miejscy urzędnicy mieli również okazję odbyć jazdę próbną samochodem elektrycznym i zobaczyć staję ładującą. Pokaz odbył się na dziedzińcu Urzędu Miejskiego.

_ Jesteśmy na początku drogi do elektromobilności, ale już dzisiaj dołączamy do miast otwartych na innowacje, które budują wiedzę w tym zakresie. Dziękujemy PSPA za organizację profesjonalnego szkolenia, przyznany certyfikat i deklarację wsparcia przy wdrażaniu elektromobilności — powiedział wiceprezydent Janusz Nowak.

Współpraca opierać się będzie w szczególności na upowszechnianiu wiedzy związanej z rozwojem nowej mobilności w miastach, w tym rozwoju sektora elektromobilności, inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji branżowych, przyczyniających się do wypracowania lepszych jakościowo rozwiązań w zakresie rozwoju rynku paliw alternatywnych, wymianie posiadanej wiedzy i doświadczeń w przedmiotowym zakresie oraz inicjowaniu i prowadzeniu wspólnych projektów.

W tym roku PSPA przeszkoli jeszcze pracowników ponad 20 urzędów miejskich w Polsce, w tym m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Toruniu i Bydgoszczy. Do tej pory szkolenia odbyły się w Rzeszowie, Rybniku, Tychach, Gdańsku i Gdyni, a także dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach. Kolejne samorządy mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń poprzez stronę elektromobilnoscwpraktyce.pl.
Informacja UM w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2736684 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:37

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OLDiver #2726227 | 83.9.*.* 4 maj 2019 08:43

  A co na to Olsztyn ? 180 tys. mieszkańców i ani jednej publicznej ładowarki, już nie wspominając, że gmina nie ma ani jednego elektryka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gina #2678554 | 77.112.*.* 9 lut 2019 12:19

  Źrodlo pradu akurat w przypadku Polski faktycznie jest kontrowersyjne, ale z tym greenway nic nie zrobi. Ich zadaniem jest realizacja i wdrazanie kolejnych punktow stacji ładowania. To temat rzadu - z czasem moze i bedzie alterantywa. Tak czy inaczej przy wiekszej skali elektromobilnosc dałaby 70% wieksze rezultaty jesli chodzi o czystosc powietrza niz to co mamy w tej chwili i nad czym juz nikt nie panuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. max #2677566 | 213.76.*.* 7 lut 2019 19:41

  a ten prad to z kod z nieba czy z wielkiej elektrowni weglowej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz